Synektik dostarczy robota da Vinci® dla Szpitala Mazovia

Grupa Synektik podpisała umowę sprzedaży systemu robotycznego da Vinci® dla NZOZ Szpital Mazovia. Tym samym działająca na warszawskim Ursynowie placówka stanie się pierwszym prywatnym szpitalem w Polsce posiadającym autoryzowanego, profesjonalnie serwisowanego robota chirurgicznego wyprodukowanego przez Intuitive Surgical.

„Da Vinci® to najbardziej zaawansowany system robotyczny wykorzystywany do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych m.in. w obszarze urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Wyjątkowa precyzja oraz mała inwazyjność zabiegów przekłada się na wysoką efektywność operacji i znacznie ograniczenie ryzyka powikłań pooperacyjnych. Dlatego system ten jest szczególnie przydatny m.in. przy prostatektomii radykalnej wykonywanej z powodu raka prostaty. Do tej pory rokrocznie setki polskich pacjentów cierpiących na raka prostaty decydowało się na przeprowadzenie operacji z wykorzystaniem robotów w placówkach zagranicznych, głównie w Niemczech, Francji
i Izraelu. Autoryzowane wprowadzenie systemów da Vinci® na nasz rynek otwiera przed polskimi pacjentami szansę na skorzystanie z tej innowacyjnej technologii w kraju” – komentuje Cezary Kozanecki, prezes zarządu Synektik.
„Szpital Mazovia specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu zabiegowym chorób z zakresu urologii. System da Vinci® umożliwia prawdziwy skok jakościowy w terapii raka prostaty, ograniczając do minimum ryzyko powikłań pooperacyjnych oraz skracając okres hospitalizacji do zaledwie kilku dni, umożliwiając pacjentom szybki powrót do zdrowia. Umowa z Synektik gwarantuje nam nie tylko dostęp do najwyższej jakości technologii. Co równie ważne – daje nam także profesjonalny serwis całego systemu i dostęp do szkoleń jego operatorów na najwyższym poziomie, tak kluczowych dla efektywnego wykorzystania robota” – dodaje dr hab. med. Igal Mor, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Szpitala Mazovia.

Cezary Kozanecki ocenia, że jeszcze w tym roku kolejne roboty Intuitive Surgical mogą trafić do polskich szpitali.
„Rozmawiamy z kilkoma publicznymi i prywatnymi placówkami, zainteresowanymi dostępem do tej innowacyjnej technologii. Z perspektywy zarówno Intuitive Surgical jak i Synektik kluczowym jest, by zakupowi tych urządzeń towarzyszył precyzyjny plan ich dalszego użytkowania. Dla właściwego wykorzystania tak zaawansowanej technologii jak ta oferowana w ramach systemów da Vinci® bardzo istotne jest odpowiednio częste przeprowadzanie zabiegów przez chirurgów – operatorów systemów. Operowanie przy wykorzystaniu robota można porównać do pilotażu samolotów. Tylko regularnie wykonywane operacje przez przeszkolony i doświadczony personel, zapewnienie oryginalnych instrumentów oraz akcesoriów, a także autoryzowany serwis urządzeń gwarantują wysoką skuteczność zabiegów i bezpieczeństwo pacjentów. Cieszymy się, że zarówno szpitale, jak i kluczowi decydenci polskiej służby zdrowia są zdeterminowani, by przy wykorzystaniu technologii da Vinci® dokonać w Polsce rewolucji jakościowej w terapii szeregu schorzeń, z rakiem prostaty na czele” – dodaje Kozanecki.

Grupa Synektik jest wiodącym dostawcą zaawansowanych produktów radiofarmaceutycznych, urządzeń medycznych i rozwiązań informatycznych stosowanych w diagnostyce i terapii w dziedzinach onkologii, kardiologii i neurologii. Od lipca 2018 r. Synektik został wyłącznym dystrybutorem na Polskę innowacyjnych systemów robotycznych dla chirurgii o nazwie da Vinci®.