Czech: czeka nas nowelizacja ustawy refundacyjnej i o zawodzie farmaceuty

W związku z przyjęciem przez rząd dokumentu „Polityka lekowa” potrzebna będzie nowelizacja ustawy refundacyjnej i o zawodzie farmaceuty – zapowiedział Marcin Czech, wiceminister zdrowia.

Jak mówił podczas debaty o roli programów lekowych w polityce lekowej Czech, było ponad 90 wersji polityki lekowej. Uwagi do dokumentu zgłaszały głównie inne ministerstwa i organizacje i publiczne. Opinie wydało także WHO.
„Ich zdaniem część gospodarcza powinna zostać usunięta, bo to nie są kompetencje ministerstwa zdrowia tylko resortów zajmujących się gospodarką, ale postanowiliśmy ją zachować. Polska sytuacja w sektorze farmaceutycznym jest specyficzna i chcieliśmy ją uwzględnić” – wyjaśniał Czech.

Wyliczając co pojawiło się nowego mówił: został wprowadzony harmonogram prac legislacyjnych, ponieważ będziemy się starali od razu usiąść do zmian legislacyjnych. „Przyjęcie polityki lekowej oznacza, że musimy zmienić ustawę refundacyjną, by wpisać do niej te same mechanizmy. Zmianie ulegnie także ustawa o zawodzie farmaceuty, tak by najpierw w pilotażu, a potem już w całej Polsce móc wprowadzić opiekę famraceutyczną” – tłumaczył wiceminister.

Pytany o programy lekowe zapewniał, że zostaną te istniejące zostaną rozszerzone, a dla nowych „pali się zielone światło”. „W najbliższym czasie pojawi się znacznie więcej programów lekowych. Obiecuję” – zapewniał.