Pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby

W Instytucie Kardiologii w Warszawie – Aninie przeprowadzono pierwszą w Polsce jednoczesną transplantację serca i wątroby. Pionierska operacja przeszczepienia obu narządów została wykonana u 50-letniego pacjenta ze schyłkową niewydolnością serca oraz wrodzoną chorobą wątroby. Chory otrzymał narządy od jednego dawcy.

Pacjent, któremu przeszczepiono oba narządy, od wielu lat chorował na niewydolność serca i wątroby spowodowaną chorobą wrodzoną – uwarunkowaną genetycznie amyloidozą transtyretynową.

„Przeszczepienie dwóch narządów – serca i wątroby, wykonane po raz pierwszy w Polsce, traktujemy jako poszerzenie możliwości terapeutycznych dla chorych z niewydolnością tych narządów. Dotychczas, niestety, tacy chorzy nie mogli być kwalifikowani do leczenia za pomocą transplantacji narządów. To już kolejne rozszerzenie zakresu transplantacji, jakie przeprowadza Instytut Kardiologii w Warszawie. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy pierwszą jednoczesną transplantację serca i nerki u jednego chorego” – podkreśla prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Instytutu Kardiologii.

Pionierską operację przeprowadziły zespoły z Instytutu Kardiologii (IK) i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Transplantację serca wykonał zespół kardiochirurgów z IK pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Mariusza Kuśmierczyka, a wątroby chirurdzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Zieniewicza.

„Polska dołączyła do nielicznych krajów nie tylko w Europie, ale i na świecie, gdzie wykonywane są jednoczasowe przeszczepy serca i wątroby. Jest to szansa nie tylko dla pacjentów z jakimś rodzajem niewydolności serca i wątroby np. w wyniku chorób spichrzeniowych typu amyloidozy, ale również jest to ogromna szansa dla pacjentów z wrodzonymi wadami serca, którzy w wyniku zazwyczaj wielu operacji kardiochirurgicznych mają jednokomorowe serce i w przypadku jego niewydolności jednoczasowy przeszczep serca i wątroby jest zazwyczaj jedynym sposobem leczenia. W Instytucie Kardiologii istnieje już program transplantacji serca w przypadku jego wady wrodzonej” – tłumaczy prof. Mariusz Kuśmierczyk, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii IK.

Operacja odbyła się 30 sierpnia 2018 r. i trwała 7 godzin. Pacjent, który otrzymał nowe serce i wątrobę czuje się dobrze. Jego leczenie oraz rehabilitacja przebiegają prawidłowo.

„Przeszczepienie dwóch narządów u pacjenta, który cierpiał na niewydolność serca i wrodzoną chorobę wątroby to ogromny postęp. Polska dołączyła do nielicznych krajów w Polsce i na świecie, gdzie takie przeszczepy mają miejsce. Wiemy, że dla wielu pacjentów przeszczep jest jedyną możliwością przeżycia i szansą na normalne funkcjonowanie. Jest to też wyjątkowe święto transplantologii, ale nie można o nim mówić bez podkreślenia roli dawców. Dlatego zachęcamy do podpisywania oświadczeń woli” – tłumaczy Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Przeprowadzone w Instytucie pierwsze przeszczepienie serca i wątroby u jednego pacjenta jest szansą dla szczególnej grupy chorych z niewydolnością dwóch narządów, dla której dotychczas nie było żadnej opcji terapeutycznej. Jest to również kolejny krok w rozwoju możliwości transplantacyjnych Instytutu.

„Program przeszczepiania wątroby w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM jest największym programem w naszym kraju i mieści się w ścisłej czołówce ośrodków transplantacyjnych w Europie. Od 1994 r. w Klinice dokonano ponad 2000 przeszczepień wątroby. Roczne przeżycie biorców przeszczepionej wątroby wynosi w Klinice ok. 90 proc., a 5-letnie ok. 60 proc. wg danych z European Liver Transplant Registry” – wyjaśnia prof. Krzysztof Zieniewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM.

Instytut Kardiologii w Warszawie – Aninie jest wiodącą jednostką w Polsce leczącą zaawansowaną niewydolność serca począwszy od leczenia farmakologicznego do leczenia wspomaganiem krążenia (wszystkimi na świecie dostępnymi urządzeniami) oraz transplantacją serca.
Operacje przeszczepienia serca wykonywane są u pacjentów kwalifikowanych zarówno w trybie planowym, jak i pilnym (w tym chorych, których układ krążenia z powodu dekompensacji jest wspomagany sztucznymi komorami serca).
Program transplantacji serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie – Aninie został wprowadzony przez Prof. Zbigniewa Religę w 2001 r. Od tego czasu w Instytucie przeprowadzono 513 operacji przeszczepienia serca. W 2017 r. na 98 wykonanych w Polsce transplantacji serca, aż 45 zostało przeprowadzonych w Instytucie Kardiologii.