Polski stół operacyjny z rekordem świata

Famed Flare to najnowszy wyrób Famedu Żywiec jest przeznaczony do obrazowania medycznego
i chirurgii małoinwazyjnej. Dzięki zmniejszonej dawce promieniowania potrzebnego do uzyskania zdjęć rentgenowskich, zwiększono bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Zachowanie optymalnej jakości obrazów ułatwi ich interpretację np. w trakcie operacji sercowo-naczyniowych. Roczna sprzedaż stołów operacyjnych generuje średnio ok. 40 proc. przychodów firmy.

Parametr przezierności blatu stołu operacyjnego Famed Flare kształtuje się na poziomie 0,36 mm Al. To wynik lepszy od dotychczas rekordowego, uzyskanego przez jednego ze skandynawskich wytwórców. Blat wykonano w oparciu o technologie kompozytowe z wykorzystaniem materiałów stosowanych w lotnictwie i przemyśle wojskowym.
W efekcie udało się znacząco zmniejszyć ilość artefaktów na zdjęciach rentgenowskich.

„Jestem przekonany, że nasz nowy stół przyczyni się m.in. do polepszenia warunków pracy chirurgów i radiologów, którzy mimo ograniczonej dawki promieniowania, wciąż będą korzystać z wyraźnych i pozbawionych zakłóceń zdjęć. Ma to kluczowe znaczenie, bowiem dobra jakość rentgenogramów zwiększa szansę postawienia trafnej diagnozy. Równie istotne jest zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i personelu, osiągnięte właśnie dzięki znaczącemu zmniejszeniu promieniowania” – podkreśla cytowany w komunikacie Michał Grossy, product manager Famedu Żywiec.

Stół przetestowano w Szpitalu Grochowskim w Warszawie. W trakcie testów zespół pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Piotra Kułakowskiego przeprowadził na nim szereg operacji i zabiegów kardiologicznych m.in. wszczepień stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów.
„Wykonany przez nas eksperyment porównawczy potwierdził, że obrazowanie na tym stole wymagało niższej dawki promieniowania niż w przypadku innego modelu stołu operacyjnego, który był obiektem porównania. Zmniejszenie dawki ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta i personelu w trakcie wykonywania zabiegów, gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian chorobowych związanych z napromieniowaniem. Co istotne mamy wrażenie, że obniżony parametr przezierności stołu i zmniejszona dawka promieniowania nie zakłóciły jakości obrazów rentgenowskich” – komentuje prof. Piotr Kułakowski z Kliniki Kardiologii CMPK, Szpitala Grochowskiego
w Warszawie.

Podczas testu urządzenie wykorzystane do pomiaru, Ramię C GE Elite, wskazało dla Famed FLARE dawkę 0,0077 Gycm2, a wielkość dozy promieniowania dla będącego obiektem porównania stołu do obrazowania innego wiodącego producenta wyniosła 0,0085 Gycm2.
„Ten wynik oznacza kolejne 10 procent mniej promieniowania dla pacjenta i personelu, co przy kilkunastu czy kilkudziesięciu zdjęciach wykonywanych w trakcie jednego tylko zabiegu nabiera realnego znaczenia” – dodaje Michał Grossy.

Najnowszy stół z Żywca zaprojektowano z myślą o ułatwianiu pracy podczas obrazowania śródoperacyjnego i zabiegów chirurgii małoinwazyjnej. Parametry zakresu regulacji przesuwu, przechyłów i wysokości blatu oraz jego maksymalnego obciążenia, zapewniają przydatność podczas operacji sercowo-naczyniowych, urologicznych, ortopedycznych, neurochirurgicznych czy terapii zwalczania bólu kręgosłupa. Stół jest całkowicie kompatybilny z ramieniem C.

Famed Żywiec istnieje od 1947 roku. Firma specjalizuje się w produkcji stołów operacyjnych, łóżek na Oddziały Intensywnej Terapii, wózków do przewożenia chorych, łóżek porodowych oraz foteli zabiegowych. Famed dostarcza swój sprzęt do odbiorców krajowych oraz do 90 państw, na rynki europejskie, krajów Azji, Afryki i Ameryki Północnej, będąc także kooperantem zagranicznych producentów.