Gedeon Richter rozbuduje laboratorium dla obszaru nanotechnologii

Gedeon Richter zrealizuje jedno z największych przedsięwzięć z obszaru R&D – projekt związany z rozbudową laboratorium dla obszaru nanotechnologii. Będzie to pierwsza w Polsce jednostka specjalizująca się w opracowaniu innowacyjnych metod otrzymywania substancji czynnych w formie nanocząstek na skalę przemysłową, podała spółka.

„Projekt związany z nanotechnologią łączy w sobie nie tylko wiedzę merytoryczną z zakresu wytwarzania gotowych form farmaceutycznych, ale również unikatową wiedzę z obszaru wytwarzania substancji czynnych. Do jego realizacji musimy zaprojektować praktycznie od podstaw laboratoria badawcze i przeprowadzić transfery technologii do skali produkcyjnej spełniając jednocześnie wszystkie standardy wymagane w branży farmaceutycznej. Nie ukrywam, że jest to projekt stanowiący dla nas olbrzymie wyzwanie oraz inspirację do kolejnych działań rozwojowych” – powiedziała dyrektor do rozwoju produktów Gedeon Richter Renata Pawlak-Morka, cytowana w komunikacie.

Leki oparte o substancje czynne w formie nanocząstek będą charakteryzowały się większą dostępnością biologiczną oraz mniejszą liczbą działań niepożądanych, co przełoży się na zwiększenie ich bezpieczeństwa, podano także.

Gedeon Richter Polska podał, że rocznie na badania przeznacza 9-13% swoich dochodów i łącznie od 2002 r. przeznaczył na rozwój nowych rozwiązań ponad 200 mln zł. Obecnie Gedeon Richter inwestuje w unikatowe i wysokospecjalistyczne technologie, które stanowią swoistą przewagę rynkową.

„W dzisiejszych czasach zbudowanie unikatowych kompetencji, implementacja trudnych oraz zaawansowanych technologii jest podstawą do zbudowania barier konkurencyjnych w szczególności dla firm generycznych, dlatego też inwestycje GR zarówno w obszarze R&D, jak i produkcji koncentrują się wokół powyższej strategii. Obecnie prowadzone badania w głównej mierze dotyczą sektora aptecznego, w szczególności rozwoju leków z kategorią dostępności Rx. Ten obszar jest dla nas szczególnie ważny z uwagi na fakt, że charakteryzuje się stosunkowo stabilną dynamiką wzrostu” – powiedziała Pawlak-Morka.

Spółka podała, że obecnie realizuje równocześnie kilkadziesiąt projektów, koncentrujących się na nowych produktach oraz udoskonalaniu obecnego portfolio grupy Richter.

„Warto podkreślić, iż kładziemy szczególnie duży nacisk na leki przeznaczone dla kobiet. Planując przyszłe projekty, ten obszar bierzemy szczególnie pod uwagę” – powiedziała rzeczniczka prasowa Gedeon Richter Polska Aneta Grzegorzewska, cytowana w komunikacie.

Zakłady Gedeon Richter Polska należą do najlepiej wyposażonych w kraju. W Polsce znajduje się jedno z trzech najważniejszych centrów badawczo-rozwojowych koncernu w Europie, w którym zatrudnionych jest 80 wykwalifikowanych pracowników, a na jego prace w 2017 roku przeznaczono blisko 20 mln zł. Produkowane przez Gedeon Richter Polska preparaty trafiają zarówno na rynek krajowy jak i zagraniczny.

(ISBnews)