Rak piersi uda się wyleczyć nanomateriałem?

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad metodą leczenia i diagnostyki raka piersi przy wykorzystaniu nanomateriałów. Ma ona pomóc w leczeniu lekoopornych nowotworów.

Efektem projektu o akronimie NANOCARGO ma być opracowanie nowatorskiej metody leczenia i diagnostyki raka piersi przy wykorzystaniu wielofunkcyjnych nanomateriałów.

Kluczowym elementem metody są wielofunkcyjne kompozytowe nanonośniki. Wykorzystywane w niej nanomateriały to bardzo małe elementy – np. wirusy mają rozmiar około 100 nanometrów. Wrocławscy naukowcy chcą wykorzystać jeszcze mniejsze cząsteczki, które pod wpływem pola magnetycznego oraz stymulacji optycznej będą niszczyć komórki nowotworowe.

„Te cząsteczki będą trafiać bezpośrednio do nowotworów dzięki temu, że dodamy do nich tzw. aptamery, czyli wyspecjalizowane biologiczne detektory. To spowoduje, że nanomateriał precyzyjnie znajdzie komórki nowotworowe” – tłumaczy kierująca badaniami Joanna Bauer z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechnik Wrocławskiej. Dodała, że nanonośniki zostaną również zaopatrzone w celowany chemioterapeutyk. „Lek dzięki temu trafi bezpośrednio do nowotworu” – wyjaśnia.

„Otrzymamy nanonośniki nie tylko dedykowane do określonego typu nowotworu, ale także zaopatrzone w chemioterapeutyk oraz substancje aktywne, które pod wpływem stymulacji magnetycznej i optycznej zniszczą komórki nowotworowe. Możemy więc mówić tutaj o kombajnie trzech metod leczenia nowotworów” – podkreśla.

Jak dodaje wstępne badania prowadzone na komórkach raka jelita grubego pokazały, że zastosowanie nanomateriałów do przenoszenia chemioterapeutyków zwiększa ich skuteczność o kilkadziesiąt procent.

Źródło: Nauka w Polsce