PBKM i CelluGen z Indii podpisały list intencyjny ws. współpracy

Polski Bank Komórek Macierzystych (FamiCord Group) i CelluGen Biotech Pty Ltd podpisały list intencyjny dotyczący przyszłej współpracy biznesowej polegającej na wymianie doświadczeń w zakresie rodzinnego bankowania komórek macierzystych oraz wykorzystania komórek macierzystych w eksperymentalnych i standardowych terapiach, a także na wspólnym zakupie produktów i usług, podał PBKM.

Firmy deklarują także rozpoczęcie współpracy i biznesowego partnerstwa w zakresie rodzinnego bankowania komórek macierzystych, wspólnym rozwoju zaawansowanych terapii medycznych (ATMP) oraz rozwoju leków, podano w komunikacie. PBKM przewodzi międzynarodowej Grupie FamiCord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy.

„Zdecydowaliśmy o rozpoczęciu współpracy z CelluGen, ponieważ może ona generować korzystne synergie dla obu firm w zakresie rodzinnego bankowania komórek macierzystych i rozwoju nowych leków opartych o komórki macierzyste. Współpraca z CelluGen może być także potencjalną szansą dla Grupy FamiCord do wejścia na nowy rynek poza Europą. W zależności od rozwoju naszej współpracy nie wykluczamy, że w przyszłości kolejnym krokiem może być także zaangażowanie kapitałowe” – powiedział współzałożyciel, akcjonariusz i prezes PBKM Jakub Baran, cytowany w komunikacie.

Firma CelluGen ma siedzibę w Gurgaon w Indiach. Została założona w 2008 roku jako prywatna firma badawcza zajmująca się komórkami macierzystymi. CelluGen jest inicjatorem i pomysłodawcą pierwszego, hybrydowego banku komórek macierzystych w Indiach. Oferuje najnowocześniejszą technologię zbierania, przetwarzania i wykorzystywania komórek macierzystych z krwi pępowinowej i tkanek. CelluGen nawiązał także współpracę z SBIRI (Departament Biotechnologii w indyjskim Ministerstwie Nauki i Technologii) w ramach projektu „Development of Biologic and Synthetic Scaffolds Seeded with Mesenchymal Stem Cells”. Po pomyślnym zakończeniu tego projektu CelluGen może być strategicznie gotowy do wejścia na indyjski rynek produktów medycznych do ran, który obecnie rośnie średniorocznie o 7,4% i oczekuje się, że osiągnie wartość 5,5 mld dolarów w 2020 r., podano także.

„Indie z liczbą urodzeń bliską 26 mln rocznie i wysokim obciążeniem społeczeństwa chorobami dają CelluGen możliwość współpracy z FamiCord w wielu obszarach. CelluGen ma na swoim koncie długoterminowe starania w prowadzeniu badań nad komórkami macierzystymi oraz prowadzenie innowacyjnego, rodzinnego banku krwi. Współpraca z Grupą FamiCord, która jest liderem w Europie w zakresie rodzinnego bankowania krwi pępowinowej, daje nam dostęp do ogromnej wiedzy i doświadczenia”- powiedział Promoter and Director of CelluGen Biotech Pvt. Ltd. Lalit Jaiswal, cytowany w komunikacie.

List intencyjny zawarty pomiędzy PBKM i CelluGen jest jedynie wyrażeniem intencji obu firm do przyszłej współpracy. Warunki i zasady na jakich będzie prowadzona przyszła współpraca będą ustalone w formalnej umowie, podkreślono w komunikacie.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.

(ISBnews)