Szpitale powiatowe grożą: albo większe wyceny, albo się zamykamy

Dyrektorzy szpitali powiatowych 13 marca po raz kolejny w Ministerstwie Zdrowia będą negocjować podniesienie wyceny świadczeń. Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych chce, by stawki wzrosły o 15 proc. dla wszystkich procedur sieciowych. Propozycją ministerstwa jest natomiast 5-procentowy wzrost procedur z zakresu interny, szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i nocnej pomocy lekarskiej (NPL), który miałby obowiązywać już od stycznia.

„Strona OZPSP nie zgodziła się na złożoną propozycję. Podkreśliliśmy, że interesuje nas wzrost ryczałtu o 15%. Może on być kroczący: od 1 stycznia wzrost wyceny procedur internistycznych, w izbach przyjęć i NPL, od 1 kwietnia w chirurgii, a od 1 lipca w innych zakresach” – podkreśla prezes zarządu OZPSP Waldemar Malinowski.

Malinowski podkreśla, że decyzje ministra zdrowia dotyczącej podwyżek płac dla kolejnych grup zawodowych sprawiły, że szpitale powiatowe znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. OZPSP przeprowadziła ankietę wśród 100 lecznic i okazało się, że ich organy założycielskie tylko w 2018 r. musiały pokryć stratę w wysokości 500 mln zł. To oznacza, że samorządy nie są w stanie już dłużej utrzymywać placówek, co może zakończyć się ich likwidacją.