Czy pilotaż POZ plus się sprawdził? Pierwsze podsumowania na EKG

Generalnie POZ plus się sprawdził. Pacjenci są zadowoleni, a wprowadzenie tzw. bilansów dla osób dorosłych okazał się prawdziwym hitem – tak uczestnicy panelu „Gabinet, przychodnia, szpital – trudna układanka”, który odbył się podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG). Agencja ISBnews jest głównym patronem medialnym EKG.

Przypomnijmy, że pilotaż trwa od lipca ub.r. „Niesie on ze sobą sporo biurokracji, szczególnie jeśli chodzi o możliwość wykorzystania ze środków unijnych, co mogło być trudne szczególnie dla tych placówek, które wcześniej tego nie robiły” – przyznaje Dariusz Dziełak, dyrektor Departamentu Analiz i Strategi Narodowego Funduszu Zdrowia. – „Ale ogólnie rzecz biorąc program został pozytywnie przyjęty i to nas cieszy”.

Jak dodawał dziś bierze w nim udział niecały procent populacji – 300 tys. – przy zarejestrowanych na listach lekarzy rodzinnych 35 mln.

Z kolei Jacek Krajewski, prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie podkreślał, że z tego pilotażu mogły skorzystać tylko duże przychodnie, leczące odpowiednio dużą grupę pacjentów. „Na pewno nie jest to program dla małych rodzinnych przychodni stąd pomysł na kolejny – POZ OK (pisaliśmy o tym szerzej: http://www.isbzdrowie.pl/2019/03/kolejny-pilotaz-w-poz/).
„Wbrew pozorom jest wiele negatywów tego rozwiązania: bilansy są niezwykle czasochłonne i wymagają zatrudnienia dodatkowego personelu, brakuje narzędzi do przeprowadzenia wizyt edukacyjnych (np. ulotek), pojawiają się wąskie gardła np. kolejki do badań USG. W dodatku wciąż brakuje narzędzi informatycznych, są problemy z rozliczaniem z NFZ” – podkreślał Krajewski.

Przypomnijmy pokrótce, że pieniądze na część programu POZ PLUS przekazała Unia Europejska. Dzięki niemu pacjenci z 11 chorobami przewlekłymi mają szybciej trafiać do specjalistów i niezbędne badania. Pilotaż ma być realizowany w 45-50 wyłonionych w drodze konkursu placówkach POZ we wszystkich województwach. Pilotaż ma trwać do końca 2019 roku.