7 mln zł na zakup akceleratora dla COI w Gliwicach

W ramach ogólnopolskiego programu doposażenia zakładów radioterapii, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach otrzymało z Ministerstwa Zdrowia dofinansowanie w wysokości 7 mln zł na zakup nowego akceleratora liniowego.

„Naszym marzeniem są jeszcze protony – radioterapia przyszłości” – wyjaśniał prof. Krzysztofow Składowski, dyrektor Centrum Onkologii w Gliwicach. Dodał, że jako konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej uważa, iż ośrodek protonoterapii powinien być zlokalizowany w miejscu, gdzie leczy się najwięcej chorych na nowotwory i jednocześnie w najszerszym zakresie stosuje się radioterapię.
„Są tylko dwa takie miejsca w Polsce – Warszawa i Gliwice. Mam nadzieję, że wesprzecie państwo ten pomysł, a ja ze swojej strony mogę zagwarantować, że taka terapia będzie wykorzystana w 100 proc. z pożytkiem dla pacjentów” – podkreślał Składowski.

„Będziemy dążyć do tego, aby sprzęt, na który środki wydatkowane są z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, a więc są to środki krajowe, był wykorzystywany optymalnie” – zapowiadał z kolei wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Zdradził, że rozmawiał już z dyrektorem Składowskim o kolejnych planach inwestycyjnych w gliwickim COI dotyczących budowy drugiego budynku klinicznego poświęconego unitom nowotworów piersi, płuca, przewodu pokarmowego, ginekologii i urologii. Jak podkreślił, gliwicki ośrodek jest jednym z liderów ochrony zdrowia, co jego zdaniem w bardzo dużej mierze jest uzależnione od kompetencji zarządczych dyrektora.
„Podobne jednostki, działające w tym samym sektorze, są bardzo różnie zarządzane i mają różne wyniki finansowe. Te najlepsze trzeba wspierać. Jestem pełen uznania dla dyrektora i całej dyrekcji” – dodał wiceminister zdrowia.

Gliwice są jednym z sześciu ośrodków onkologicznych w Polsce, które uzyskały dofinansowanie na zakup nowych akceleratorów z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.