Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Główny inspektor sanitarny wprowadził obowiązkowy monitoring powikłań po używaniu e-papierosów. Oznacza to, że szpitale muszą zgłaszać do powiatowych stacji sanitarnych każdą hospitalizację, która może mieć związek z elektronicznymi papierosami. Takie rozwiązanie zaleca Komisja Europejska, która do 2021 r. ma opracować rekomendacje dot. koniecznych zmian na rynku e-papierosów.
–W Polsce są pierwsze przypadki uszkodzenia płuc wynikające z używania e-papierosów, dotyczą dwóch nastolatek. Z danych Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób wynika, że łączna liczba przypadków chorób, które mogą mieć związek z elektronicznymi papierosami, wynosi 2,6 tys.

Rzeczpospolita
–Chiny poinformowały o 139 nowych zachorowaniach na chorobę wywoływaną przez koronawirusa. To choroba dróg oddechowych przypominająca SARS. Epidemia koncentruje się w mieście Wuhan, ale jej przypadki odnotowano również w Korei Płd. i Tajlandii.

Puls Biznesu
–Agencja Badań Medycznych przeznaczy 400 mln zł na badania kliniczne w 2020 r. Finansowanie pochodzi częściowo z NFZ – ta pula zostanie przeznaczona na niekomercyjne badania kliniczne w zakresie terapii lekowych oraz wyrobów i urządzeń medycznych. Pozostałe środki przekazane zostaną na badania o wymiarze komercyjnym. Celem jest zatrzymanie wynalazków, które często są sprzedawane za granicę, ponieważ nie znalazły finansowania w Polsce.