Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Główny inspektor sanitarny oraz prezes Naczelnej Izby Lekarskiej opracowali i wysłali do lekarzy instrukcję na temat ich praw i obowiązków w zw. z kwalifikacją do szczepień. Rodzice małych pacjentów nie mogą żądać od lekarzy m.in. podania składu szczepionki czy informacji o jej szkodliwości czy ewentualnych działaniach niepożądanych – brakuje ku temu podstaw prawnych.
–Ruszyła pierwsza poradnia szczepionkowa, docelowo mają się znaleźć w każdym województwie. Specjaliści będą mogli tam odpowiadać na trudne i niejednoznaczne sytuacje.
–Na dziś zaplanowano spotkanie ekspertów w Światowej Organizacji Zdrowia, którzy stwierdzą, czy zagrożenie nowym wirusem ogranicza się do Chin, czy stanowi problem międzynarodowy. Do tej pory przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w Chinach, Korei Płd., Japonii, Tajlandii oraz na Filipinach. Zachorowało 300 osób, w wyniku komplikacji zmarło 6.
–Przyjęty przez rząd projekt ustawy o zawodzie farmaceuty zwiększa uprawnienia pracowników aptek. Będą oni mogli udzielać porad pacjentom, co ma zmniejszyć ilość zażywanych suplementów, a także prowadzić przeglądy lekowe i opracowywać indywidualne plany opieki farmaceutycznej. Farmaceuci będą mogli również wykonywać proste badania diagnostyczne zw. z terapią lekową.
–Nowe zarządzenie prezesa NFZ, którego projekt został skierowany do konsultacji, zakłada chemioterapię w domu z zastosowaniem specjalnych infuzorów. Dzięki nim pacjenci mogą normalnie żyć i pracować, a czas spędzony w szpitalu ograniczany jest do minimum.
–Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie ws. połączenia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz Instytutu Żywności i Żywienia im. prof. Aleksandra Szczygła. Jednostki badawcze zostaną połączone 1 lutego br. Połączenie ma doprowadzić do stworzenia jednej instytucji odpowiedzialnej za ogół zagadnień zw. z problematyką dot. żywienia.

Rzeczpospolita
–Resort zdrowia wycofał się z objęcia podatkiem reklam suplementów diety. Oficjalnie ministerstwo chce zobaczyć, jak zadziała samoregulacja branży.

Parkiet
–Firma Plexus Ventures została doradcą oraz partnerem Pharmeny. Doradca ma zaangażować się w prezentację wybranym spółkom z branży suplementów Menavitin, wzbogaconych cząsteczką 1-MNA.
–Epidemia koronawirusa w Chinach wywołuje coraz większy niepokój na rynkach azjatyckich. HangSeng w Hongkongu stracił we wtorek 2,8%, chiński indeks Shanghai Composite spadł o 1,4%, a japoński Nikkei 225 zniżkował o 0,9%.