Kolejne przypadki zakażenia. Szpitale stają się ogniskami chorób

„Mamy 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Przypadki dotyczą: 2 osób z woj.dolnośląskiego, 2 osób z woj. łódzkiego i 2 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego i podkarpackiego” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Oznacza to, że – jak do tej pory zanotowano 59 nowych zachorowań.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 692/8 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Jednocześnie – jak informuje Główny Inspektor Sanitarny – rozszerzono kryteria ws. przypadku podejrzanego o COVID-19: osoby w nagłym stanie zagrożenia życia lub zdrowia z objawami niewydolności oddechowej – są traktowane jako podejrzane o COVID-19 – bez konieczności spełnia kryteriów epidemiologicznych.

Rozszerzeniu uległy także kryteria dla personelu medycznego: w przypadku czynnej pracy zawodowej i możliwości kontaktu z pacjentami zakażonymi wirusem, samo rozwiniecie objawów wypełnia to kryterium.

To oznacza, że od dzisiaj każdy lekarz/ratownik/pielęgniarka/diagnosta i pozostały personel medyczny, który mógł mieć zawodowo kontakt z bezobjawowym COVID-19, w przypadku wystąpienia objawów infekcji dróg oddechowych o nieokreślonej przyczynie będzie mieć robiony PCR.

To ważne – bo jak podawaliśmy wcześniej – szpital w Grójcu, został zamknięty z powodu zakażenia wśród pacjentów i personelu. Przypadki koronawirusa potwierdzono m.in. u lekarza-ratownika medycznego, 4 pielęgniarek z oddziału wewnętrznego, a także dwóch lekarzy z oddziału wewnętrznego.
To kolejna placówka w tej części Mazowsza (po Nowym Mieście nad Pilicą), która z powodu COVID-19 została zamknięta.

„Warto zauważyć, że te szpitale stały się największymi ogniskami zachorowań. Czyli nie zachowano procedur, było za mało środków ochrony i nie przewidziano tego, że lekarze i pielęgniarki ‚krążą’ między szpitalami, bo pracują na kilku etatach. A taki lekarz nie ma gdzie po dyżurze się umyć, tylko wsiada w samochód i jedzie do następnego miejsca, stając się źródłem zakażenia” – wyjaśnia w rozmowie z ISBzdrowie Sławomir Jagieła, zastępca Dyrektora Kolegium Kształcenia Podyplomowego Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, b. dyrektor szpitala w Grójcu.