Aparaty oddechowe od Formuły I zostały zatwierdzone do użytku przez NHS

Ein Teil des professionellen Maschinenparks: das SLS-Verfahren (Selective Laser Sintering). A part of the professional machinery: the SLS process (Selective Laser Sintering).

Aparaty oddechowe, które mogą pomóc uchronić pacjentów z COVID-19 przed intensywną opieką medyczną – przystosowane przez inżynierów mechaników z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie (UCL) oraz klinicystów z londyńskiego szpitala University College (UCLH) we współpracy z Mercedes-AMG High Performance Powertrains (Mercedes-AMG HPP) – zostały zatwierdzone do użytku przez brytyjski system opieki medycznej NHS.

Wspomaganie oddychania, znane jako utrzymanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP), jest szeroko stosowane w szpitalach we Włoszech i Chinach. Cel: pomoc pacjentom z COVID-19 z poważnymi infekcjami płuc w łatwiejszym oddychaniu w sytuacjach, gdy sam tlen jest niewystarczający.

Inżynierowie z UCL i HPP oraz klinicyści z UCLH nieprzerwanie pracowali w centrum inżynieryjnym UCL MechSpace nad przeprowadzeniem inżynierii wstecznej urządzenia, które może szybko wyprodukować tysiące podmiotów. Otrzymało ono rekomendację brytyjskiej agencji ds. leków (MHRA).

Wspomniany aparat oddechowy został wyprodukowany w błyskawicznym czasie – od pierwszego spotkania do zbudowania pierwszego urządzenia minęło mniej niż 100 godzin. Do UCLH na potrzeby badań klinicznych ma trafić 100 takich urządzeń, z planem ich szybkiego wprowadzenia do szpitali w całym kraju – przed przewidywanym wzrostem liczby przyjęć z powodu fali COVID-19.

Raporty z Włoch wskazują, że około 50% pacjentów korzystających z aparatów CPAP uniknęło konieczności inwazyjnej wentylacji mechanicznej. Jednak w brytyjskich szpitalach takich urządzeń brakuje.

„Biorąc pod uwagę pilność potrzeb, jesteśmy wdzięczni, że proces, który może zająć lata, udało nam się skrócić do kilku dni. Po zapoznaniu się z instrukcją wiele godzin pracowaliśmy nad rozłożeniem i analizą nieopatentowanego urządzenia. Korzystając z symulacji komputerowych, udoskonaliliśmy je tak, aby stworzyć nowoczesną wersję dostosowaną do warunków masowej produkcji. Mieliśmy zaszczyt korzystać z potencjału Formuły 1 – to współpraca możliwa dzięki ścisłym powiązaniom Inżynierii Mechanicznej UCL oraz HPP” – mówi cytowany w komunikacie profesor Tim Baker (Inżynieria Mechaniczna UCL).

Urządzenia CPAP są rutynowo wykorzystywane przez NHS w przypadku pacjentów z trudnościami w oddychaniu – w szpitalach i w domach. Działają one poprzez nieprzerwane wpychanie mieszanki tlenowo-powietrznej do ust i nosa, utrzymując otwarte drogi oddechowe i zwiększając ilość tlenu dostającego się do płuc. Inwazyjne respiratory dostarczają powietrze bezpośrednio do płuc, ale wymagają sedacji i połączenia z rurką umieszczoną w tchawicy pacjenta.