Medcamp będzie współfinansował projekt mobilnych laboratoriów diagnostycznych

Spółka New Lab Systems we współpracy z zespołem GenXone przygotowała projekt polegający na utworzeniu i wyposażeniu mobilnego laboratorium diagnostycznego 2 klasy bezpieczeństwa (BSL-2) w pawilonie, podał Medcamp. Medcamp na współfinansowanie projektu zamierza przeznaczyć środki z uchwalonej emisji akcji serii C.

„Takie laboratorium o powierzchni ok. 50 m2 będzie mogło być instalowane w dowolnym miejscu z dostępem do mediów oraz Internetu. Z tego względu będzie można je uruchomić w miejscowościach, w których będą występować ogniska epidemii, np. na parkingu przy placówce medycznej czy domu spokojnej starości. Po ustaniu konieczności wykonywania testów na obecność koronawirusa SARS – CoV – 2 w danym miejscu, laboratorium będzie mogło być przetransportowane w inne miejsce. Szacowany koszt 1 laboratorium wynosić będzie ok. 750 000 zł netto (w tym budowa oraz wyposażenie w sprzęt do diagnostyki). Spółki szacują, że wydajność laboratorium w podstawowej wersji będzie wynosić do 350 próbek na dobę” – czytamy w komunikacie.

Projekt jest odpowiedzią na brak w wielu miejscowościach laboratoriów wykonujących testy na obecność koronawirusa SARS-COV-2. Umożliwi także w razie potrzeby czasowe zwiększanie przepustowości już działających laboratoriów. Medcamp na współfinansowanie projektu zamierza przeznaczyć środki z uchwalonej emisji akcji serii C, wyjaśniono.

GenXone działa w branży biotechnologicznej i zajmuje się wykorzystaniem technologii sekwencjonowania nanoporowego (NGS) w wielu obszarach nauki i biznesu, m.in. w diagnostyce genetycznej, przemyśle spożywczym, weterynarii czy rolnictwie. genXone jest pierwszym partnerem handlowym Oxford Nanopore Technologies (ONT) w Polsce, który został oficjalnie certyfikowany do świadczenia usług sekwencjonowania. W 2018 r. spółka utworzyła własne Laboratorium Genetyki Molekularnej GenXone, które w połowie 2019 r. uzyskało status NZOZ i może świadczyć działalność leczniczą. Firma zatrudnia wybitnych specjalistów z dziedziny biologii molekularnej i medycznej, biotechnologii oraz bioinformatyki.

(ISBnews)