Kilkaset tysięcy masek, gogli, kombinezonów i artykułów pierwszej potrzeby przekazały do tej pory spółki z Grupy PGZ na walkę z epidemią koronawirusa.
Wsparcie trafia wszędzie tam, gdzie jest najbardziej potrzebne – do szpitali zakaźnych, na oddziały ratunkowe, do żołnierzy, strażaków, policjantów. Przekazywane środki finansowe przeznaczane są na zakup respiratorów i niezbędnych do funkcjonowania szpitali zakaźnych rzeczy. Wartość udzielonego wsparcia przekroczyła milion złotych.

„Spółki z Grupy PGZ robią wszystko, żeby w jak największym stopniu odpowiedzieć na potrzeby ludzi, którzy od kilku tygodni nieustannie niosą pomoc chorym. Im lepiej zabezpieczeni będą przed zagrożeniem ratownicy, lekarze, pielęgniarki, tym dłużej będą mogli pomagać najbardziej narażonym. Dlatego przekazujemy konkretne rzeczy, na konkretne cele: respiratory, odzież ochronną, maski, gogle, płyny dezynfekujące czy rękawice. W Grupie PGZ pracują także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy po pracy angażują się we wsparcie lokalnych społeczności. Ograniczenie rozwoju epidemii jest w interesie nas wszystkich, dlatego doceniamy każdą inicjatywę, która zbliża nas do tego celu” – powiedział w rozmowie z ISBnews.tv Andrzej Kensbok, prezes PGZ.

Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej zrealizowały szereg inicjatyw mających na celu pomoc w walce z epidemią koronawirusa. Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol od kilku tygodni koncentruje się na produkcji masek, półmasek, pochłaniaczy i filtropochłaniaczy oraz gogli ochronnych i kombinezonów na potrzeby służb medycznych i mundurowych.

Huta Stalowa Wola przekazała pół miliona złotych na wsparcie regionalnych szpitali w Nisku, Łańcucie, Stalowej Woli, Mielcu i Przemyślu. MESKO S.A. przeznaczyło 150 tys. zł na darowiznę dla Szpitala Miejskiego w Skarżysku-Kamiennej. Darowiznę dla lokalnych ośrodków pomocy i służb ratunkowych przekazały także Zakłady Metalowe „Dezamet” S.A. oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A.

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A. zakupiły i podarowały szpitalowi w Zgierzu cztery respiratory. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 przekazały niemal 40 tys. butelek wody pitnej do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Spółka dostarczyła również zapas folii PET do produkcji przyłbic ochronnych dla personelu medycznego Wojskowego Szpitala Klinicznego oraz do firmy Druk Przyłbic Kujawsko-Pomorskie, która w czynie społecznym drukują przyłbice na potrzeby miejscowych szpitali. Analogiczne wsparcie otrzymały szpitale w Bytomiu, Łomży i Warszawie, które otrzymały przyłbice od spółki WCBKT S.A. Szpital w Bytomiu otrzymał również wsparcie od firmy Rosomak S.A., podobniej jak szpital w Siemianowicach Śląskich. Spółka przekazała lokalnym ośrodkom pomocy rękawice, maseczki, kombinezony ochronne oraz darowiznę na zakup innych niezbędnych środków. Specjalistyczne kombinezony TYVEK w liczbie 300 sztuk wraz z maseczkami oraz środkami finansowymi trafiły do szpitali w Bydgoszczy dzięki pomocy firmy Nitrochem S.A.

Z kolei Wojska Obrony Terytorialnej otrzymały wsparcie od PCO S.A. w postaci 1000 maseczek oraz 1000 par rękawic ochronnych. Wojskowe Zakłady Łączności nr 2 S.A. udostępniły wrocławskim służbom rozgłośnię elektroakustyczną REA-T. Działania na swoim terenie prowadzi również spółka Zurad Sp. z o. o., która ofiarowała lokalnym służbom maseczki oraz płyny dezynfekujące.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze. Dostarcza zaawansowane technologicznie produkty, w szczególności systemy artyleryjskie, systemy radarowe, indywidualne wyposażenie żołnierza oraz systemy obrony przeciwlotniczej. Skupia ponad 50 spółek najważniejszych dla polskiego przemysłu obronnego: zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawcze.