Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Firma Diagnostyka Laboratoria Medyczne zorganizowała w Warszawie punkt pobrań typu Drive&Go-Thru, gdzie można oddać próbkę do badania w kierunku koronawirusa. Firma stosuje metodę RT-PCR, zgodną z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia. Lekarze i inni przedstawiciele zawodów medycznych mogą przebadać się bezpłatnie, w miarę możliwości badania będą mogły wykonywać także osoby niepracujące w służbie zdrowia. Cena testu wynosi 580 zł.

Rzeczpospolita
–Narodowy Instytut Onkologii wspólnie z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN rozpoczął prace nad lekiem na Covid-19. Preparat ma być przeznaczony dla osób, które ciężko przechodzą infekcje. Do walki z koronawirusem ma zostać wykorzystane innowacyjne połączenie bakteriofag-nanoprzeciwciało.

Dziennik Gazeta Prawna
–Sprzedaż leków uspokajających i nasennych wzrosła o 24% r/r w okresie od 9 marca do 10 kwietnia. Wzrósł też popyt na preparaty antydepresyjne i przeciwpsychotyczne – sprzedaż wzrosła odpowiednio o 33 i 24% r/r.
–W życie weszło rozporządzenie ws. rodzaju, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Wśród nowych przepisów znajdują się m.in. ułatwienia dla prowadzących dokumentację medyczną w celu uniknięcia wielokrotnego powielania tych samych informacji, wprowadzenie dokumentacji dla fizjoterapeutów, nowe zasady wypełniania raportów lekarskich i pielęgniarskich w szpitalu.