Alior Bank wspiera CZD. Na walkę ze skutkami pandemii przeznaczy w sumie 2 miliony złotych

Alior Bank wsparł laboratorium Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) i sfinansował zakup testów na obecność koronawirusa dla 200 dzieci, które w najbliższych tygodniach będą miały przeprowadzone zabiegi w tej placówce. Bank wspomoże także projekt telemedycyny i przekaże szpitalowi niezbędny wysokospecjalistyczny sprzęt komputerowy do zdalnych konsultacji z małymi pacjentami.

„Jesteśmy wdzięczni za przekazanie środków, które pozwolą na zakup testów na potwierdzenie obecności wirusa SARS-CoV-2. Wsparcie banku jest szczególnie ważne dla naszego Instytutu, ponieważ zgodnie z decyzją wojewody do naszego szpitala mają trafiać dzieci i młodzież z problemami onkologicznymi z potwierdzonym COVID-19 lub podejrzeniem zakażenia wirusem. Dzięki tej inicjatywie będziemy mogli przeprowadzić testy u ok. 200 dzieci, które w najbliższych tygodniach będą miały przeprowadzone zabiegi operacyjne lub trafią do naszej palcówki z podejrzeniem COVID-19. Testami obejmiemy też opiekunów tych dzieci” – mówi cytowany w komunikacie dr n. med. Marek Migdał, dyrektor CZD.

Dzięki pomocy banku lekarze specjaliści z Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” będą też mogli zapewnić małym pacjentom lepszą opiekę poprzez telekonsultacje. To zmniejszy liczbę ich wizyt w szpitalu do niezbędnego minimum, a tym samym poprawi bezpieczeństwo. Alior Bank przekaże niezbędny wysokospecjalistyczny sprzęt komputerowy na trzy oddziały: kardiologię, diabetologię oraz psychiatrię.

„System Zdalnej Opieki to olbrzymie wsparcie dla naszych pacjentów, szczególnie tych mieszkających daleko od Centrum Zdrowia Dziecka, ponieważ zmniejsza liczbę wizyt kontrolnych, a lekarzom daje możliwość lepszej oceny aktualnego stanu zdrowia tych pacjentów i szybkiej reakcji, np. w razie konieczności zgłoszenia się do szpitala” – podkreśla Migdał.

W sumie na walkę ze skutkami pandemii Alior Bank przekaże 2 mln zł. Do tej pory bank odpowiedział na apel Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, który został przekształcony w szpital zakaźny, i przekazał mu 1 mln zł na zakup sprzętu niezbędnego do przyjmowania chorych na COVID-19. Alior Bank wsparł także Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, który w mediach społecznościowych zwrócił się z prośbą o pomoc w pozyskaniu materiałów biurowych.

Alior Bank przekaże również laptopy do nauki zdalnej dla podopiecznych Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. To stowarzyszenie działające w Polsce od blisko 40 lat. Jednym z jego celów statutowych jest pomoc w rozwoju zainteresowań dzieciom szczególnie uzdolnionym. Teraz swój udział w tym będzie miał także Alior Bank. Przekazany sprzęt posłuży m.in. uczniom z talentem muzycznym – bez odpowiedniej technologii ich zdalne nauczanie w czasie pandemii nie byłoby możliwe.

Także pracownicy spółek z Grupy PZU łączą siły, by pomagać w walce z koronawirusem. Organizują zbiórkę pieniędzy na zakup tzw. namiotów barierowych dla chorych. To wynalazek lekarza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Chroni przed zakażeniem zarówno innych pacjentów, jak i personel szpitali. Do każdej zebranej przez pracowników złotówki spółki dołożą drugą. Dzięki temu pomoc zostanie podwojona.