Dwa lata dla dr Czerniaka

Dr Hubert Czerniak, znany antyszczepionkowiec, został skazany przez Naczelny Sąd Lekarski. Doktor został zawieszony w prawach do wykonywania zawodu na dwa lata. To najsurowsza kara wymierzona jak dotąd lekarzowi w Polsce.

Postępowanie przeciwko Czerniakowi trwa już od blisko czterech lat. Wówczas wszczął je Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Łodzi (to izba do której należy). Przyczyną było kwestionowanie konieczności szczepień niemowląt i krytykowanie obecnego kalendarza szczepień. Rzecznik uznał, że wypowiedzi lekarza m.in. o „zaplanowanej eutanazji za pomocą szczepionek” są niezgodne z aktualną wiedzą medyczną. Jesienią ubiegłego roku Sąd Lekarski w Łodzi skazał go na rok zawieszenia w prawach do wykonywania zawodu.

Dr Czerniak złożył odwołanie do Naczelnego Sądu Lekarskiego, a ten jeszcze mu karę podwyższył – z roku do dwóch lat.

„Zostałem skazany przez Naczelny Sąd Lekarski… Bez przeprowadzenia dowodów wnioskowanych przeze mnie, bez udziału publiczności i osób zaufania, bez możliwości nagrywania przebiegu rozprawy. Wyrok? Dwa lata zawieszenia” – napisał na Facebooku dr Hubert Czerniak.– „Czy czuję się winny? Wcale. Wasze zaufanie i zdrowie to jedyni sędziowie, których wyroki są dla mnie wiążące. Dlatego, chociaż orzeczenie jest prawomocne, nie składam broni. Będziemy wnosić kasację do Sądu Najwyższego. Wygramy!”.
Wpis podpisał „Lekarz skazany za poglądy, Hubert Czerniak”.