Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Liczba zakażonych koronawirusem osób nie spada, w środę odnotowano 471 nowych zakażeń w porównaniu do 383 we wtorek i 356 w poniedziałek. Najwięcej dodatnich testów dotyczy Śląska, ale pojawiło się również kolejne ognisko chorobowe w Wielkopolsce – w Fabryce Mebli Tapicerowanych Wersal w Jankowach stwierdzono 153 przypadki zakażenia. Testy w zakładzie wciąż trwają.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje GW, resort zdrowia zdążył kupić testy antygenowe koreańskiej firmy PCL o wartości 30 mln USD, mimo że zapowiadał, iż są one dopiero poddawane sprawdzaniu. Ich czułość określa się na 15-20%. Minister Łukasz Szumowski zapowiedział, że będzie reklamował testy antygenowe.
–Ministerstwo Zdrowia kupiło 12 tys. respiratorów o wartości ok. 200 mln zł od firmy E&K, zajmującej się produkcją motolotni. Kwota za jeden respirator wynosi ok. 160 tys. zł, podczas gdy urządzenia kupowane od innych firm były znacznie tańsze – kosztowały od 30 do ok. 90 tys. zł.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ministerstwo Zdrowia nie planuje przesiewowych badań na obecność koronawirusa. Moce diagnostyczne mają skupiać się na ogniskach choroby. Jednym z rozwiązań mogłyby być tzw. szybkie testy, jednak dotychczasowe próby przeprowadzane w szpitalach wykazały ich wysoką zawodność, a co za tym idzie, badania przesiewowe z wykorzystaniem tych testów mogłyby dać dużą liczbę fałszywych wyników.

Parkiet
–BioMaxima dostarczyła pierwszą pulę 20 tys. testów genetycznych SARS-CoV-2RealTimePCR LAB-KIT do Francji. Zestaw firmy został umieszczony na liście testów dopuszczonych do użytku przez francuskie Ministerstwo Zdrowia.