GFN: globalna pandemia chorób związanych z paleniem zabija 7 mln osób rocznie

Naukowcy i eksperci w dziedzinie zdrowia publicznego i kontroli tytoniu podkreślają, że tylko polityka redukcji szkód przynosi realne wyniki – takie jest wniosek siódmego coroczne Światowego Forum Nikotyny (GFN), jedynej międzynarodowej konferencji poświęconej roli bezpieczniejszych produktów nikotynowych w zmniejszaniu szkodliwych skutków palenia. Dlatego postulują, by rządy prowadziły politykę zwiększenia dostępu do odpowiednio regulowanych bezpieczniejszych produktów nikotynowych, takich jak vape (e-papierosy), szwedzki snus, woreczki z nikotyną oraz podgrzewane wyroby tytoniowe.

Jak przypominano palenie jest jedną z największych przyczyn chorób niezakaźnych (NCD). Zabija połowę wszystkich palących. A obecnie na świecie jest 1,1 miliarda palaczy. W badaniu Global Burden of Disease oszacowano, że palenie bezpośrednio przyczyniło się do 7,1 mln przedwczesnych zgonów w 2017 r. A dodatkowe 1,2 mln zgonów przypisano paleniu biernemu.

Od dziesięcioleci wiadomo, że to palenie tytoniu oraz uwalnianie i wdychanie dymu powodują choroby. Sama nikotyna nie jest czynnikiem rakotwórczym. Brytyjskie Royal College of Physicians uznało w raporcie z 2016 r., że „wszelkie długoterminowe zagrożenia związane z nikotyną mogą mieć minimalne konsekwencje w stosunku do zagrożeń związanych z ciągłym używaniem tytoniu”.

Podczas gdy wysiłki na rzecz kontroli tytoniu prowadzone przez międzynarodowe agencje, takie jak WHO, obniżyły światowe wskaźniki palenia, wiele pozostaje do zrobienia. 80% palaczy na świecie żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie, tych najmniej zdolnych do wprowadzenia środków kontroli tytoniu i posiadających systemy opieki zdrowotnej najmniej zdolnych do poradzenia sobie z obciążeniem związanym z paleniem.

Wielu palaczy może rzucić palenie samodzielnie lub stosując nikotynowe terapie zastępcze (NRT). Wielu nie może lub nie jest w stanie uzyskać dostępu do NRT. Tam, gdzie są dostępne i niedrogie, bezpieczniejsze produkty nikotynowe, takie jak vape i snus, dają palaczom więcej możliwości porzucenia nałogu.

Międzynarodowa kontrola tytoniu działa zgodnie z zakazami, mimo że metody redukcji szkód zostały skutecznie zintegrowane z reakcją na wiele innych problemów zdrowia publicznego od lat 80.

Dyrektor konferencji GFN profesor Gerry Stimson, emerytowany profesor w Imperial College London i były profesor honorowy w London School of Hygiene and Tropical Medicine, powiedział: „Redukcja szkód wyrządzonych tytoniu jest dobrym zdrowiem publicznym. Zaczyna się od ludzi, którzy mają znaczenie – ludzi, którzy palą, oraz ludzie, którzy wybrali wybraną alternatywę – która sprzyja i zachęca do zmiany. Ograniczanie szkód wyrządzonych tytoniu nie jest przeciwstawne do kontroli tytoniu, powinno być jego częścią”.

„Konsumenci w wielu krajach, w tym w Szwecji, Norwegii, Islandii, a teraz w Japonii, pokazali, że przechodzą na alternatywy dla papierosów, kiedy mają taką możliwość. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby ludzie mieli dostęp do szerokiej gamy alternatyw niskiego ryzyka do papierosy, jeśli otrzymają informacje o względnym ryzyku i jeśli zostaną popchnięte w kierunku tych opcji za pomocą inteligentnych, proporcjonalnych do ryzyka regulacji? Możliwością, którą mamy, jest zasadnicza zmiana przebiegu historii zdrowia publicznego, przeniesienie papierosów do popielniczki historii” – podkreślał profesor David Sweanor z Centrum Prawa Zdrowia, Polityki i Etyki na Uniwersytecie Ottawskim, który jako prawnik przyczyniał się do regulacji produktów tytoniowych oraz w procesach przeciwko firmom tytoniowym.

Organizatorzy wydarzenia uważają, że dialog i zaangażowanie strategiczne wszystkich zainteresowanych stron zaangażowanych w używanie, kontrolę i produkcję tytoniu i nikotyny to jedyny sposób na dokonanie prawdziwej, zrównoważonej zmiany – zarówno w zakresie praktyk branżowych, jak i wyników w zakresie zdrowia publicznego związanych z paleniem.