Opieka farmaceutyczna w Polsce powoli przybiera realne kształty. Sejm pracuje nad projektem ustawy w tej sprawie, a eksperci uważają, że w przyszłości może ona odciążyć polski system opieki zdrowotnej.

„Opieka farmaceutyczna sprawdziła się w innych krajach, więc nie widzę powodu dla którego Polska miałby być wyjątkiem” – ocenił prof. Andrzej Fal, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w rozmowie z ISBnews.TV.

Zdaniem prof. Fala, ustawa to dobry kierunek, daje nadzieję, że w Polsce jest możliwa opieka farmaceutyczna z prawdziwego zdarzenia.

Polecamy również: Do apteki zamiast do lekarza. Farmaceuci odciążą polski system opieki zdrowotnej

„Obecnie kluczowe są elektroniczne dostępy do różnych baz danych dotyczących pacjentów, leków, chorób… kluczowa jest możliwość szybkiego porozumienia się pomiędzy farmaceutą a lekarzem. Myślę, że dopiero teraz opieka farmaceutyczna – nawet w krajach, które wprowadzały ją dawno – nabierze pełnego blasku” – podkreślił prof. Fal.

A jak będzie wyglądała apteka przyszłości?

„W przyszłości to nie pacjent będzie przychodził do apteki, tylko apteka do pacjenta. To apteka dowie się od lekarza czego pacjent potrzebuje, zmodyfikuje listą, wyśle przesyłkę, bądź robota z lekarstwem do pacjenta (…) większość filmów bardziej science niż fiction mówiąc o początku XXII stulecia tak pokazuje zrobotyzowany nasz świat i apteki nie będą wyjątkiem” – zażartował prof. Fal. – „Idziemy w stronę robotyki, ale zacznijmy tu i teraz od opieki farmaceutycznej” – podsumował.