Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Oddziały NFZ mają obowiązek informowania każdej osoby ubezpieczonej o zakresie i rodzaju refundowanych świadczeń i to one mogą przekazywać pacjentom dane na temat placówek wykonujących konkretne świadczenia, podkreśliła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Dotyczy to m.in. sytuacji, w której lekarz, powołując się na klauzulę sumienia, odmówił wykonania danego świadczenia.

Gazeta Wyborcza
–Niektóre szpitale publiczne chciałyby skorzystać z pomocy „tarczy antykryzysowej”, ponieważ pandemia nie pozwoliła im zrealizować tylu zabiegów i badań co w zeszłym roku. To na podstawie wyceny zeszłorocznych zabiegów określany jest tzw. ryczałt, czyli finansowanie na ten rok. Dyrektorzy placówek obawiają się, że jeśli nie zostaną zrealizowane limity świadczeń, finansowanie się zmniejszy.
–Prezes NFZ Adam Niedzielski zapowiedział, że fundusz rozważa wydłużenie o pół roku okresu wykonania przez szpitale świadczeń określonych w limitach i kontraktach na 2020 r.

Puls Biznesu
–Selvita chce przeznaczyć 350 mln zł na inwestycje w latach 2020-2023, spora część z tej puli zostanie wydana na akwizycje. Jednym z elementów startego jest także rozbudowa powierzchni badawczej z 4,5 do 10 tys. m2, w tym rozbudowa centrum usług laboratoryjnych na własnej działce w Krakowie.