Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej podczas kontroli poselskiej w Ministerstwie Zdrowia nie otrzymali dokumentów dot. transakcji z firmą E&K, zabrał je ponoć do domu jeden z pracowników resortu. OKO.press ustaliło, że inna firma należąca do Andrzeja Izdebskiego – Unimesko – w 2011 r. miała dostarczyć trotyl do kontrolowanych przez państwo zakładów „Nitro-Chem”. Unimesko dostarczyło tylko 20% zamówienia, a pieniądze (ok. 5 mln zł) zniknęły.

Rzeczpospolita
–Zdaniem specjalisty od chorób zakaźnych prof. Krzysztofa Simona zakażonych koronawirusem jest przynajmniej 5 razy więcej niż podają oficjalne statystyki, ponieważ objawy kliniczne ma co piąty zakażony. Ryzyko szerzenia się zakażeń, m.in. na Śląsku, można było zmniejszyć, wykonując badania przesiewowe w zamkniętych społecznościach takich jak zakłady pracy.
–Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób Polska i Szwecja to jedyne kraje europejskie, które nie osiągnęły jeszcze szczytowego wzrostu zachorowań.

Dziennik Gazeta Prawna
–Gabinety stomatologiczne znalazły się w trudnej sytuacji i coraz mniej z nich chce leczyć na NFZ z powodu braku należytej wyceny świadczeń i restrykcyjnego reżimu sanitarnego, który również podnosi koszty. Sprawą zainteresował sie rzecznik praw obywatelskich i wystosował pismo do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Wcześniej interweniowała w tej sprawie Naczelna Rada Lekarska.

Puls Biznesu
–Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Obrony Narodowej pozyskały łącznie ok. 300 mln zł z funduszy Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Pieniądze zostaną przeznaczone na informatyzację nadzorowanych przez resorty szpitali. W ramach projektów szpitale mają udostępnić e-usługi.