Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdzającą prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń na koszt NFZ, można wyrobić przez Internet, niepotrzebna jest już wizyta w oddziale Funduszu. Warunkiem jest założenie darmowej aplikacji resortu zdrowia, czyli Internetowego Konta Pacjenta.

Dziennik Gazeta Prawna
–Liczba zakażeń w Afryce wynosi obecnie ok. 600 tys. W ciągu ostatniego miesiąca 1/3 państw Afryki podwoiła liczbę wykrytych zakażeń koronawirusem na swoim terenie, rośnie więc ryzyko, że słabe afrykańskie systemy opieki zdrowotnej nie poradzą sobie z rosnącą liczbą przypadków, powiedziała dyrektor afrykańskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia dr Matshidiso Moeti.
–Jedną z propozycji lekarskiego samorządu jest wyodrębnienie w kodeksie karnym typów uprzywilejowanych przestępstw, które mogą zostać nieumyślnie popełnione przez osoby wykonujące zawód medyczny. To reakcja na zmiany wprowadzone na mocy tarczy 4.0., które mają spowodować znaczny wzrost liczby orzekanych kar pozbawienia wolności za wiele przestępstw. W opinii środowiska medycznego może to wpłynąć na zasady wymierzania kar za nieumyślne spowodowanie śmierci i narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia czy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu spowodowane działaniami lekarza.
–Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-19, a żądanie wykonania przez nią testu na 5 dni przed porodem jest nieuzasadnione, poinformował NFZ.
–Naczelna Rada Lekarska apeluje o przedstawienie transparentnych zasad przekształcania szpitali jednoimiennych oraz o reorganizację ich pracy tak, by szpitale specjalistyczne mogły choć częściowo funkcjonować w normalnym trybie i realizować kontrakty z NFZ.