Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z analiz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW, współpracującego z rządem, wynika, że jeśli w powiecie jest 50 przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców, szkoły powinny zostać zamknięte przynajmniej na tydzień. Otwarcie placówek może spowodować nawet kilkukrotny wzrost zakażeń. Zdaniem ekspertów decyzje o zamykaniu szkół nie powinny być uzależniane od liczby chorych w placówkach, lecz w całych powiatach. W rządzie rozważany jest wahadłowy lockdown zależny od liczby chorych na danym terenie.
–Liczba klientów wysłanych przez NFZ do uzdrowisk jest o 40% mniejsza niż przed rokiem, jeszcze mniej jest kuracjuszy komercyjnych. W związku z tym uzdrowiska wystąpiły do rządu z apelem o pomoc. Do premiera i resortu rozwoju wysłano kolejne pismo z propozycją, aby z Funduszu Inwestycji Lokalnych, na którym jest 6 mld zł, wydzielić ok. 250 mln zł na wsparcie uzdrowisk. Ta kwota pozwoli kontynuować rozpoczęte i planowane projekty.

Parkiet
–Enel-Med planuje otworzyć dwie nowe placówki medyczne oraz kolejną salę operacyjną w szpitalu Centrum. Oznacza to, że odstąpienie od emisji akcji na początku lipca, nie oznacza całkowitego zamrożenia inwestycji. Zarząd nie wyklucza ponownego zaproponowania uchwały w sprawie emisji, jednak odkłada tę decyzję do czasu ustabilizowania się sytuacji ekonomicznej w Polsce.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, w kasie NFZ do końca roku może zabraknąć do 8 mld zł, przyczyną jest epidemia koronawirusa i rosnące bezrobocie. Planowane przychody NFZ od stycznia do maja br. miały wynieść 40,6 mld zł, wyniosły jednak 36,1 mld zł. Resort zdrowia utrzymuje, że budżet NFZ na ten rok jest o ok. 5 mld zł większy niż w roku ubiegłym.
–Zdaniem immunologa dr. Pawła Grzesiowskiego ostatnie wzrosty zachorowań na koronawirusa nie stanowią jeszcze drugiej fali, są powiązane z pojedynczymi ogniskami. Może to jednak być zapowiedź powrotu do stanu epidemii z marca. Aby tego uniknąć, należy wdrożyć system pracy z pacjentami infekcyjnymi, umożliwić ośrodkom POZ wykonywanie testów na obecność koronawirusa oraz zwiększyć całościowo liczbę testów wykonywanych u pacjentów objawowych i tych z kontaktu z zakażonymi.