Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra finansów ws. gospodarki finansowej NFZ zakłada, że źródłem finansowania leków 75+ i nieodpłatnych leków dla kobiet w ciąży ma być Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotychczas finansował je budżet państwa.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z projektu planu finansowego NFZ, do którego dotarł „DGP”, wynika, że na leczenie w przyszłym roku Fundusz chce wydać 102 mld zł, czyli o 11 mld zł więcej, niż ustalono na ten rok. Dokument nie zakłada dużego wzrostu składki zdrowotnej, lecz wsparcie budżetu państwa, który w przyszłym roku miałby dołożyć niemal 9 mld zł. NFZ zakłada, że w przyszłym roku więcej pieniędzy przeznaczonych zostanie na poradnie specjalistyczne i lekarzy rodzinnych, a także opiekę długoterminową, psychiatrię i uzdrowiska.
–Resort zdrowia poinformował wczoraj o 512 nowych przypadkach zarażenia Covid-19 – dwa tygodnie temu liczba wahała się od 200 do 300. Rząd nie przewiduje lockdownu na takim poziomie, jaki miał miejsce wcześniej, ale rozważa przywrócenie kwarantanny powrotnej w przypadku niektórych krajów, np. Hiszpanii.

Puls Biznesu
–PolTREG, spółka stworzona przez naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, chce zadebiutować na głównym parkiecie GPW w I połowie przyszłego roku, może nawet w I kw., powiedział członek zarządu Mariusz Jabłoński. Spółka potrzebuje pieniędzy na dalsze prace nad terapią cukrzycy typu pierwszego, przeprowadzenie badania III fazy będzie wymagało ok. 70 mln zł.