PMR/Upper Finance: Średnioroczny wzrost rynku robotyki chirurgicznej to 28% do 2025

Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce wzrośnie w latach 2020-2025 ze 166 mln zł do prawie 570 mln zł, co oznacza, że średnioroczny wzrost wartości (CAGR) tego segmentu wyniesie 28%, poinformowała wiceprezes firmy doradczej Upper Finance Joanna Szyman. Dynamika rynku byłaby jeszcze wyższa w razie wprowadzenia osobnego programu finansowania tych procedur przez NFZ, wynika z przygotowanego przez Upper Finance i PMR raportu pt. „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2020”.

„Według przygotowanych przez nas prognoz rynek robotyki chirurgicznej w Polsce wzrośnie w latach 2020-2025 ze 166 mln zł do prawie 570 mln zł, co oznacza, że średnioroczny wzrost wartości (CAGR) tego segmentu wyniesie aż 28%. Wartość ta obejmuje nie tylko całkowitą kwotę sprzedaży robotów – dodatkowo uwzględniony jest zakup narzędzi i jednorazowych materiałów potrzebnych do wykonania procedury, serwisów, jak również wartość samych świadczeń medycznych. Tak wysoka dynamika wynika nie tylko z trendu zakupu nowych aparatów przez placówki medyczne w Polsce, ale również ze wzrostu efektywności i zastosowań per aparat. Szacujemy, że efektywność aparatów wzrośnie przynajmniej dwukrotnie w analizowanym okresie. Wiąże się to z coraz większą świadomością tej technologii wśród specjalistów i pacjentów” – powiedziała Szyman, cytowana w komunikacie.

Dynamika rynku byłaby jeszcze wyższa w razie wprowadzenia osobnego programu finansowania tych procedur przez NFZ. Ministerstwo Zdrowia zapowiadało takie zmiany, jednak moment zrealizowania tych obietnic jest trudny do przewidzenia. Analitycy spodziewają się jednak, że taki ruch jest nieunikniony ze względu na korzyści, jakie daje ta metoda, znaczne zaangażowanie środków publicznych w zakupy systemów robotycznych oraz rosnącą liczbę jednostek publicznych posiadających system chirurgiczny da Vinci.

Do końca 2025 roku w polskich szpitalach możemy się spodziewać instalacji około 40 robotów chirurgicznych da Vinci. Z danych Synektika – wyłącznego dystrybutora systemów da Vinci w Polsce – wynika, że w 2019 roku w polskich szpitalach przeprowadzono rekordową liczbę niemal 900 zabiegów w asyście tych robotów. W 2020 roku, pomimo negatywnego wpływu COVID-19, liczba zabiegów chirurgicznych wykonanych w asyście systemu robotycznego wzrosła w zestawieniu z porównywalnym okresem sprzed roku. Obecnie w Polsce działa 11 autoryzowanych systemów da Vinci, podkreślono.

„Można śmiało stwierdzić, że na polskim rynku dokonuje się rewolucja jakościowa w obszarze chirurgii. Nowe technologie stają się coraz bardziej dostępne dla lekarzy, dzięki czemu z benefitów tych technologii mogą korzystać pacjenci. Obserwując zainteresowanie środowisk medycznych technologiami robotycznymi, jesteśmy przekonani, że tendencje wzrostowe w tym obszarze rynku zostaną utrzymane również w okresie pandemicznym. Stymulująco na rozwój rynku wpływać będzie także polityka producenta systemu da Vinci. W ostatnim kwartale 2020 roku wprowadzone zostały serie nowych instrumentów w ramach 'Programu Rozszerzonego Użytkowania’, co przełoży się na obniżenie kosztów leczenia pacjentów i zwiększanie skali wykonywanych zabiegów z użyciem systemów robotycznych” – stwierdził członek zarządu i dyrektor zarządzający ds. systemów robotycznych da Vinci w Synektik Artur Ostrowski.

Obecnie w Polsce najbardziej popularnymi zabiegami chirurgicznymi, wykonywanymi w asyście systemów robotycznych da Vinci, są operacje z obszaru urologii. Zdecydowana większość z nich to radykalne prostatektomie, czyli usunięcia zmienionej nowotworowo prostaty. Na drugim miejscu znajdują się zabiegi ginekologiczne, a na trzecim te z zakresu chirurgii ogólnej i w tych obszarach widzimy szansę na znaczący wzrost. Coraz więcej wykonuje się także operacji laryngologicznych.

(ISBnews)