Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Naukowcy z London School of Hygiene & Tropical Medicine, Imperial College w Londynie, Uniwersytetu Stanu Waszyngton i Uniwersytetu w Antwerpii przeanalizowali 290 programów badawczych dot. poziomu zaufania do szczepień. Wynika z nich, że w Polsce w porównaniu z 2015 r. wzrósł odsetek osób przekonanych o skuteczności szczepień (wzrost z 37,3% do 54,3%) oraz o ich znaczeniu (wzrost z 41,4% do 63%). Jednak w 2018 r. nastąpiło odwrócenie trendu i liczba osób przekonanych o bezpieczeństwie szczepionek zaczęła spadać. Zdaniem badaczy jest to efekt zakrojonych na szeroką skalę działań ruchów antyszczepionkowych.

Rzeczpospolita
–Lekarze specjaliści z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia przyjęli 450 tys. mniej pacjentów niż w 2017 r. i niemal 290 tys. pacjentów niż rok wcześniej w 2019 r. Zarówno chorzy, jak i specjaliście przenoszą się do placówek prywatnych. Z roku na rok spada także liczba poradni podpisujących kontrakt z publicznym płatnikiem.

Parkiet
–Platforma PCRǀONE spółki Scope Fluidics została zainstalowana w szpitalu, gdzie odbędą się testy przedrejestracyjne na panelu do gronkowca złocistego. W najbliższych tygodniach spółka planuje rozszerzenie testów na kolejny szpital.