„Zrobiliśmy swoje – wyprodukowaliśmy immunoglobulinę z osocza ozdrowieńców. Teraz musimy przejść całą ścieżkę: ustalić protokół badań klinicznych, uzyskać zgodę komisji bioetycznej oraz dostać zgodę na dopuszczenie do obrotu od Urzędu Rejestracji Leków i Produktów Biobójczych” – wyjaśnia Marcin Piróg, prezes Biomed-Lublin w rozmowie z ISBnews.tv.

„Uważamy, że cały proces da się zamknąć w ciągu kilku tygodni. My w każdym razie jesteśmy gotowi” – powiedział w rozmowie z nami.

Jak podkreśla spółka przedstawiła dane wskazujące, że immunoglobulina może być bezpiecznym i skutecznym lekiem na COVID-19. „Stabilność tego produktu wskazuje, że będzie go można podać w okresie 24 miesięcy od wyprodukowania” – wyjaśnia Piróg.

Zgodnie z art. 4 ustęp 8 ustawy Prawo farmaceutyczne, minister zdrowia kraju może podjąć decyzję o warunkowym dopuszczeniu leku do szerszego zastosowania w danej jednostce chorobowej, przy danym wskazaniu – jeszcze przed zakończeniem procesu rejestracji, czyli przed zakończeniem procedur administracyjnych. Właśnie na to liczy spółka.

Równolegle trwają prace nad rozwojem szczepionki BCG – szczepionki przeciwgruźliczej.

„Można powiedzieć, że wracamy do własnych korzeni. Nasza firma jest unikalna w skali kraju” – podkreśla prezes Biomed-u.

Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek jest polską firmą farmaceutyczną działającą od 1944 roku. Firma zajmuje się produkcją preparatów leczniczych (leki na receptę, wyroby medyczne oraz odczynniki laboratoryjne, stosowane w laboratoriach biochemicznych i medycznych). Spółka jest notowana na głównym rynku GPW od 2015 r.

Rozmowa odbyła się podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie w dniach 5-6 października 2020 r. Agencja ISBnews była patronem medialnym wydarzenia.

Więcej materiałów wideo w serwisie ISBnews.tv