Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ministerstwo Zdrowia uwzględniło postulaty zgłaszane w ramach konsultacji nowelizowanego rozporządzenia ws. obowiązkowych szczepień ochronnych i wyraziło zgodę, aby preparat przeciwko zakażeniom rotawirusowym można było podawać dzieciom do 32. tygodnia życia, a nie 24., jak pierwotnie przewidywano.
–Z modelu matematycznego szacującego wydolność systemu opieki zdrowotnej w Polsce wynika, że łóżek respiratorowych przy obecnej dynamice koronawirusa wystarczy na najbliższe dwa tygodnie. Krytyczny punkt może zostać oddalony, jeśli rząd udostępni kolejne respiratory. Problemem jest jednak również brak personelu medycznego, zwłaszcza pielęgniarek o specjalności anestezjologicznej.
–Rząd rozważa wprowadzenie nowych obostrzeń związanych z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju. Rozważany jest wariant ogłoszenia całej Polski czerwoną strefą, ewentualne zmiany dotyczyć mogą również liczebności imprez, zasad wychodzenia z domu, zakupów.

Gazeta Wyborcza
— Dziś resort zdrowia poda nową liczbę czerwonych stref, na której ma się znaleźć ponad 100 powiatów i miast. W środę potwierdzono 6 526 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 116 osób zmarło, zajętych jest 467 respiratorów.
–Samorząd lekarski zaapelował do mediów i polityków o nierozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat medyków. Chodzi o wiadomości sugerujące, że medycy ignorują wezwania do stawienia się do pracy w szpitalach, podczas gdy dotyczy to osób, które nie muszą odpowiadać na tego typu wezwania – chorych, samotnych matek, lekarzy na emeryturze.