Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
— Z powodu pandemii spadły liczby wykonywanych badań profilaktycznych. Na Mazowszu wykonano dziesięć razy mniej mammografii niż rok temu, spadki dotyczą również cytologii.

Rzeczpospolita
–W sobotę resort zdrowia poinformował o 9 622 nowych zakażeniach, w niedzielę – o 8 536. Zapowiedziano kontrole w szpitalach, które odsyłają pacjentów z COVID-19 z powodu braku wolnych miejsc, lekarze ostrzegają jednak, że większość stanowisk dla pacjentów z zaostrzeniem choroby nie zapewnia optymalnej opieki, ponieważ brakuje personelu do obsługi respiratorów i sprzętu do tlenoterapii.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ministerstwo Zdrowia szykuje nowe przepisy w zakresie walki z koronawirusem. Przedstawiciele rządu zapowiadają specjalne dodatki dla lekarzy, pełne wynagrodzenie podczas kwarantanny oraz klauzulę znoszącą odpowiedzialność za nieumyślne błędy lekarskie. Równolegle ma wzrosnąć liczba łóżek dla chorych na COVID-19, częściowo dzięki przekształceniu kolejnych oddziałów szpitalnych w covidowe.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział utworzenie szpitali koordynacyjnych w każdym województwie oraz dodatkowych stanowisk intensywnej terapii. Dyrektorzy tych placówek mają zostać włączeni do wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego. Szerzej wykorzystana zostanie baza szpitali powiatowych, niewykluczone jest powoływanie lecznic polowych.