Obecnie nie ma problemu z dostępem do surowców do produkcji środków dezynfekujących. Na początku pandemii przyczyną wzrostu cen były właśnie problemy z surowcem. Konkurencja na rynku spowodowała, że te produkty znacznie staniały – uważa Waldemar Ferschke, wiceprezes Medisept.

„Dzisiaj możemy produkować praktycznie nieograniczoną ilość tych środków, bo surowiec mamy. Myślę, że druga fala, jeżeli wystąpi, nie będzie już takim problemem jak pierwsza, która nas po prostu zaskoczyła” – powiedział Waldemar Ferschke w rozmowie z ISBnews.tv.

Wiceprezes podkreślił, że aby mieć pewność, że dany preparat jest faktycznie wirusobójczy, powinniśmy czytać etykiety na opakowaniach.

„Wybierajmy produkty o szerokim spektrum działania. O tym, czy dany preparat działa na wirusy, w tym na COVID-19, dowiemy się z etykiety. (…) To, że ktoś napisze, że preparat ma aktywność przeciwbakteryjną, absolutnie nie oznacza, że mamy aktywność przeciwwirusową. Żeby to uzyskać potrzebne są niezmiernie długotrwałe, niezmiernie drogie badania” – dodał.

Obecnie Medisept pracuje na nową technologią dotyczącą produktów związanych z higieną rąk, o pełnym spektrum wirusobójczym. Przypomniał, że COVID-19 jest wirusem dosyć łatwym do zniszczenia.

„Gdzieś z tyłu czają się wirusy tzw. nieosłonione, takie jak Polio, Adeno, Parvo. I są to wirusy bardzo trudne do inaktywacji. Mamy taką technologię opracowaną, jesteśmy w trakcie panelu ekspertów. Myślimy również o opracowaniu nowych metody dozowania produktów np. w postaci pary, chusteczek. Mamy cały wachlarz pomysłów. Jesteśmy w trakcie badań nad produktami, które służyłyby do inaktywacji bakterii antybiotykoopornych o akronimie ESCAPE (Enterococcus sp, Staphylococcus aureus, Clostridium difficile, Acinetobacter sp, Pseudomonas aeruginosa, Enterobacteriaceae – przyp. red.), które powodują zakażenia szpitalne” – powiedział.

Wiceprezes podkreślił, że zakażenia szpitalne są problemem nie tylko w Polsce. „One nadal będą i są wpisane po prostu w nowoczesną medycynę. Naszym zadaniem jest ograniczenie ich do minimum” – wyjaśnił.

Madisept jest w trakcie budowy nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego, w którym m.in. ma znaleźć się pracownia mikrobiologiczna i wirusologiczna oraz w trakcie budowy nowego centrum logistycznego.

„Mamy jeszcze parę pomysłów, które jeżeli uda się wdrożyć w następnym roku, to będziemy bardzo zadowoleni” – podsumował.

Medisept Sp. z o.o. jest w 100% polskim producentem kompleksowych rozwiązań w zakresie higieny i dezynfekcji. Od 25 lat dostarcza produkty dla sektora profesjonalnego: ochrony zdrowia, przemysłu i firm sprzątających, a od niedawna oferuje produkty dla klienta detalicznego. W 2014 roku uruchomiła w Polsce fabrykę i innowacyjne centrum badawcze w lubelskiej strefie ekonomicznej. W 2019 roku posiadała 10% udziału rynku szpitalnego zaopatrzenia w dezynfekcję.

Więcej materiałów wideo w serwisie ISBnews.tv