W poniedziałek zacznie działalność pierwszy w Małopolsce szpital tymczasowy

Na wniosek wojewody małopolskiego resort zdrowia zdecydował o reaktywowaniu, niewykorzystywanej obecnie, bazy szpitalnej w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie. Będzie to pierwszy, tymczasowy szpital dla zakażonych wirusem pacjentów z województwa małopolskiego. Do dyspozycji służb medycznych będzie 200 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym 50 łóżek intensywnej opieki medycznej.

Koordynatorem medycznym został dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski.

Jak przekazała mediom rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego Joanna Paździo „kilkanaście placówek medycznych w Krakowie wytypowało ponad 120 osób spośród personelu medycznego, które mogą dołączyć do pracy w szpitalu tymczasowym”.

Równocześnie na mocy decyzji Wojewody Małopolskiego Szpital MSWiA w Krakowie został zobowiązany, od najbliższego poniedziałku, do przygotowania 140 łóżek tzw. covidowych, w tym 7 intensywnej opieki medycznej. Docelowo ta placówka ma zostać przekształcona na wzór szpitali jednoimiennych. Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ analizuje możliwości przekształcenia kolejnych szpitali w placówki jednoimienne.

Na początku minionego tygodnia liczba łóżek dedykowanych dla zakażonych pacjentów oscylowała na poziomie 1900, teraz zostanie zwiększona o 500.

Rzecznik wojewody zapewniła, że „finalizowane są działania dotyczące zorganizowania, drugiego małopolskiego szpitala tymczasowego. W najbliższym tygodniu będą znane szczegóły tej operacji”.

Wojciech Żurawski, Kraków