Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Konsorcjum firm Pfizer i BioNTech na 90% oceniło skuteczność swojej szczepionki na koronawirusa. W efekcie światowe giełdy znacząco poprawiły swoje wyniki. Wcześniej kontrakt z Pfizerem na dostawę szczepionek podpisała Komisja Europejska, na jego mocy do UE trafi 200 mln dawek z możliwością zakupu kolejnych 100 mln.

Rzeczpospolita
–Zdaniem, należy „zamknąć Polskę”, jeśli liczba nowo zdiagnozowanych chorych zacznie przekraczać 30 tys. dziennie. Kraj powinien być zamknięty przez miesiąc. Gdyby zdecydowano się na taki krok, należałoby wprowadzić niemal całkowity zakaz przemieszczania się.
–Jak ocenia prof. Andrzej Horban, przy obecnej liczbie zakażeń koronawirusemPolacy osiągną odporność stadną w ciągu 3–4 miesięcy.
–Jak podaje „Rz”, w niektórych miejscach medycy muszą wybierać, którzy pacjenci zostaną podłączeni do respiratorów. Największym problemem jest brak personelu do obsługi urządzeń.

Dziennik Gazeta Prawna
–Do chorych na Covid-19 ma niebawem trafić 200 tys. pulsoksymetrów – urządzeń do pomiaru zawartości tlenu we krwi oraz pulsu. Rząd organizuje system zbierania z nich danych, co ma przyspieszyć kierowanie do szpitali pacjentów, którzy mają problemy z oddychaniem. Urządzenia mają mieć możliwość łączenia się z aplikacją na smartfonie. Zakupem pulsoksymetrów zajmuje się Agencja Rezerw Materiałowych.
–Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego obostrzenia związane z koronawirusem mają wpływ na spadek liczby zachorowań na grypę, co oznacza oszczędności w wys. ok. 200 mln zł. Specjaliści ocenili, że pandemia może zmniejszyć liczbę przypadków grypy o 724 tys.