Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, zapowiedziała spory zbiorowe pielęgniarek z pracodawcami, mogące zakończyć się strajkiem lub masową rezygnacją z prawa wykonywania zawodu. Przyczyną są przeciążenie pracą i nieopublikowanie dotychczas ustawy covidowej, zakładającej dodatki w wysokości 100% podstawy wynagrodzenia dla personelu medycznego pracującego przy Covid-19. Pielęgniarki zaprotestowały również przeciwko włączeniu tzw. zembalowego (dodatek 4×400 zł) do ogólnej puli pieniędzy przyznawanych szpitalom. Minister Niedzielski stwierdził, że „zembalowe” będzie – jako środki znaczone – wypłacane co najmniej do lipca 2021 r.

Gazeta Wyborcza
–Ministerstwo Zdrowia podjęło się reformy resortu polegającej na zmianach nazw departamentów i ich zadań. Jak podaje „GW”, efektem jest paraliż decyzyjny i chaos. Biuro Komunikacji MZ poinformowało, że zmiany są uzasadnione koniecznością optymalizacji struktury organizacyjnej resortu.
–Mister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że na jego polecenie NFZ przeanalizuje liczbę teleporad i oceni, czy nie jest ich zbyt wiele, a także kiedy powinna je zastąpić tradycyjna wizyta lekarska.

Puls Biznesu
–Wioletta Januszczyk, dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia, zapowiedziała, że mimo lekkiego spowolnienia procesów akwizycyjnych i otwierania nowych placówek sieć jeszcze w tym roku otworzy dwa centra stomatologiczne, w tym jedno w Warszawie przy Placu Konstytucji.