Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Ministerstwo Finansów potwierdza, że ozdrowieńcy, którzy honorowo oddadzą osocze na potrzeby osób chorych na Covid-19, mają prawo do ulgi podatkowej. Odliczenie w ramach ulgi na darowizny z tytułu krwiodawstwa to 130 zł za każdy litr krwi albo jej składników.
–Rząd przedstawił strategię luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, w sobotę 28 listopada centra handlowe zostaną ponownie otwarte, natomiast lokale gastronomiczne, ośrodki kultury i kluby fitness pozostaną zamknięte do 27 grudnia. Dzieci i młodzież wrócą do szkół 18 stycznia. Jeśli liczba zachorowań spadnie do ok. 19 tys. dziennie, Polska przejdzie do etapu stabilizacji – wszędzie będą obowiązywać wówczas zasady czerwonej strefy.
–Poselski projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu zapewnienia kadr medycznych podczas pandemii Covid-19 zakłada, że po ogłoszeniu stanu epidemicznego dentysta może udzielać świadczeń zdrowotnych dotychczas zarezerwowanych dla lekarza.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, w tymczasowym Szpitalu Narodowym leczonych jest obecnie zaledwie 27 pacjentów, ich liczbę dwukrotnie przewyższa liczba personelu. PO żąda w związku z tym zwołania specjalnego posiedzenia komisji zdrowia.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak podają „DGP” i radio TOK FM, Najwyższa Izba Kontroli sprawdza, czy Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przedwcześnie nie dopuścił arechinu w leczeniu Covid-19. Arechin to nazwa handlowa chlorochiny, która po wybuchu pandemii postrzegana była jako lek na koronawirusa. Kontrowersje ekspertów wzbudziło tempo rejestracji w Polsce.