Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
—-Powiatowe i wojewódzkie stacje epidemiologiczne nie będą publikowały danych o nowych zakażeniach, a wyniki testów mają być przekazywane bezpośrednio na nową rządową stronę z danymi dot. Covid-19. Wielu ekspertów ma wątpliwości co do takiego rozwiązania i obawia się, że na podstawie zaniżonych liczb rozpocznie się przedwczesne odmrażanie gospodarki, co spowoduje trzecią falę koronawirusa.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, resort zdrowia w praktyce powierzył wydawanie opinii w zakresie nowych laboratoriów wykonujących badania genetyczne w kierunku koronawirusa jednej osobie – Justynie Marynowskiej, do niedawna wiceprezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Miała konflikt interesów w zw. z zatrudnieniem w Vito-Med, w efekcie czego kilka dni temu Marynowską odwołano z funkcji wiceprezesa KIDL, a resort wykluczył ją z zespołu ds. laboratoriów.
–Zdaniem posłów Michała Szczerby i Dariusza Jońskiego nowelizacja ustawy covidowej została zablokowana przez PiS, aby nie ujawniać wydatków na szpitale polowe. W noweli przeforsowano bowiem zapis, iż środki wydawane w ramach ustawy muszą być jawne.
–Mieszkańcy Małopolski, Śląska i Podkarpacia mają zostać poddani testom antygenowym na koronawirusa, wciąż nie wiadomo jednak, czy testy będą obowiązkowe. Trzy regiony zajmuje prawie 10 mln osób.

Dziennik Gazeta Prawna
–Wojewodowie powołują koordynatorów ds. tlenu, mających monitorować problem braku gazu w placówkach szpitalnych. Zapotrzebowanie na tlen medyczny wzrosło dwukrotnie w porównaniu do lat ubiegłych.