Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień przeciw Covid-19 i rozpoczyna kampanię informacyjną. W przyjętej strategii rozszerzono priorytety szczepień dla kolejnych grup. Na etapie 0 będą szczepieni pracownicy poradni, szpitali, pomocy społecznej i sanepidu, natomiast w etapie 1. poza wspomnianymi wcześniej pensjonariuszami domów opieki społecznej i zakładów opiekuńczych, osób powyżej 60. roku życia i służb mundurowych szczepieni będą także nauczyciele.
–Europejska Agencja ds. Leków ogłosiła, że posiedzenie ws. dopuszczenia do użytku na terenie UE szczepionki BioNTech-Pfizer, planowane na 27 grudnia, zostanie przyspieszone o 8 dni.
–Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że obostrzenia w postaci maseczek w przestrzeni publicznej, dystansu społecznego i dezynfekcji rąk pozostaną w mocy do przyszłego lata.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ministerstwo Zdrowia w ramach nowelizowanej ustawy refundacyjnej planuje wprowadzić mechanizmy ustalające maksymalne ceny leków. Zdaniem producentów uderzy to przede wszystkim w polski przemysł farmaceutyczny.

Rzeczpospolita
–Rząd zapewnia, że weźmie na siebie ewentualne skutki uboczne, jakie wystąpią u zaszczepionych przeciwko Covid-19. W ciągu kilku dni resort zdrowia przedstawi projekt ustawy powołującej fundusz kompensacyjny dla osób, u których wystąpią niekorzystne odczyny poszczepienne.