Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Najnowsze ograniczenia wprowadzone przez rząd były nie do uniknięcia, powiedziała zastępczyni kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Joanna Zajkowska. Szacuje się, że mamy w Polsce trzy-, a może nawet pięciokrotnie więcej zakażeń, niż podają statystyki. Brak obostrzeń może znacząco podnieść tę liczbę. Zdaniem Zajkowskiej transmisja między ludźmi będzie się utrzymywać, dopóki nie uzyskamy odporności populacyjnej dzięki szczepionce.
–Michał Szczerba i Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej złożyli w Prokuraturze Rejonowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa. Ich zdaniem Łukasz i Szumowski i Janusz Cieszyński nie dopełnili obowiązków i przekroczyli uprawnienia, nie zgłaszając do opinii Prokuratorii Generalnej umowy na dostawę respiratorów zawartej ze spółką E&K.
–Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w pierwszym tygodniu stycznia Europejska Agencja Leków najprawdopodobniej zatwierdzi do użytku szczepionkę przeciwko koronawirusowi firmy Moderna, również zamówioną przez Polskę.

Rzeczpospolita
–Nie wprowadzono obowiązkowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii, gdzie wykryto nowy, bardziej zakaźny szczep koronawirusa. Podróżnym zaproponowano kontakt z infolinią inspekcji sanitarnej, gdzie konsultanci mają kierować chętnych do właściwych stacji sanitarno-epidemiologicznych, które wystawią zlecenie testu w punktach drive-thru. Do testów zgłosił się co dziesiąty pasażer.