Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Brytyjscy naukowcy stwierdzili, że choć zmutowany szczep SARS CoV-2, który szerzy się w Wielkiej Brytanii, jest kilkadziesiąt procent bardziej zakaźny, nie powoduje cięższego przebiegu choroby Covid-19 i nie zwiększa ryzyka zgonu.
–Wielka Brytania zezwoliła na szczepienia przeciw koronawirusowi preparatem Oxford/AstraZeneca. Ta decyzja pozwoli na uruchomienie masowych szczepień – do połowy 2021 r. ma zostać zaszczepionych 25 mln osób.
–W przyszłym roku w Poznaniu wystartuje „Program zabezpieczania płodności na przyszłość u mieszkańców Poznania chorych onkologicznie”. W latach 2021–2023 miasto zarezerwowało na ten cel 350 tys. zł. Program zostanie być może rozszerzony na całą Wielkopolskę.

Rzeczpospolita
–Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że dotychczas na szczepienia przeciw koronawirusowi w grupie „0” zapisało się 450 tys. osób z szacowanego miliona, dlatego zapisy przedłużono do 14 stycznia. Jak dodaje prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie dr Łukasz Jankowski, ze szczepieniami wstrzymują się na razie ozdrowieńcy, chcący pozostawić dawki preparatu dla medyków, którzy jeszcze nie chorowali na Covid-19.