Ruszył Narodowy Program Szczepień. Do 28 XII trwają zapisy dla grupy 0

W niedzielę (27 grudnia) rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce została naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska.

„Dyrekcja szpitala mnie wybrała. Szczepiona jako pierwsza jest pielęgniarka, to ukłon w stronę ciężko pracujących pielęgniarek i położnych” – mówiła tuż przed szczepieniem. Pielęgniarkę zaszczepił dr Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Narodowego.

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał w niedzielę 75 fiolek szczepionek. Pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób – podała Iwona Sołtys, rzeczniczka CSK MSWiA.

W niedzielę z hurtowni farmaceutycznych szczepionki wysłano do 72 tzw. szpitali węzłowych, w których zaczęły się pierwsze szczepienia. Drugi transport szczepionek ma trafić do szpitali 4 stycznia.

„Szczepionka to nasza ogromna szansa, która pozwoli nam wyzwolić się z epidemii” – podkreślał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„Przez ostatnie miesiące koronawirus wyznaczał tempo naszego życia. Możemy to zmienić. Dostawa szczepionek daje nam możliwość odwrócenia sytuacji. Najważniejsze w tej chwili jest szczepienie grupy 0. Do 28 grudnia trwają zapisy” – dodawał Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jednocześnie ruszyła kampania informacyjna na temat szczepień.