Rząd przedstawił strategię szczepień na COVID-19

Projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 w roku 2021 r. trafia do konsultacji społecznych. Mają one potrwać do soboty, po czym projekt zostanie dopracowany i w przyszły wtorek, 15 grudnia ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów, poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk.

„Naszym celem jest przeprowadzenie w 2021 r. programu szczepień, dzięki czemu mamy uzyskać odporność populacji […] Projekt [Narodowego Programu Szczepień] przekazujemy do konsultacji – do południa pojawi się na stronie internetowej Kancelarii Premiera i Ministerstwa Zdrowia. Do soboty (do godz. 10:00) do południa będą zbierane uwagi na podstawie których ten dokument dopracowany, aby 15 grudnia Rada Ministrów mogła przyjąć oficjalny dokument” – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Projekt Narodowego Programu Szczepień to 34-stronicowy dokument, który ma szczegółowo opisać cały proces szczepień, zebrać maksimum informacji. Rząd planuje konsultacje z rozmaitymi środowiskami, w tym m.in. z samorządowcami, politykami i ekspertami.

„Musimy całą operację przeprowadzić w najkrótszym możliwym czasie […] Od strony logistyki, operacji jest to największa operacja logistyczna w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat” – podkreślił Dworczyk.

Jej celem jest dostarczenie szczepionek, które będą bezpieczne i skuteczne w wystarczającej ilości. Szczepionki mają być darmowe, szczepienie dobrowolne, a cały proces szczepień – przyjazny dla pacjentów.

Obecnie trwa nabór podmiotów, które będą prowadziły punkty szczepień. Dotychczas zgłosiło się ich ok. 1 tys.; na chwilę obecną możliwe byłoby przeprowadzenie szczepień 180 tys. osób tygodniowo. Nabór ten potrwa do 11 grudnia.

„Pracując nad tym dokumentem przyświecały nam 3 ważne hasła. To wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność. To fundamentalne założenia, które pozwolą nam skutecznie przeprowadzić proces szczepień” – podkreślał Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Planowane jest opracowanie Centralnego Rejestru Osób Zaszczepionych. Dane w rejestrze mają być jawne i zawierać także informacje o NOP-ach (Niepożądanych Odczynach Poszczepiennych – przyp. red.). Powstanie także serwis poświęcony szczepieniom – tak by dostarczyć wszystkie informacje, uruchomiona zostanie infolinia. Co ciekawe taki serwis – dostarczający wiedzę na temat szczepień – już istnieje, to https://szczepienia.pzh.gov.pl/ prowadzony przez Państwowy Zakład Higieny.

Jak poinformował Niedzielski, osoby zaszczepione nie będą podlegały kwarantannie w wyniku kontaktu z osobami zakażonymi, nie będą podlegały kwarantannie w wyniku podróży do krajów wysokiego ryzyka, nie będą uwzględniane w limitach osób, w ramach domowych przyjęć czy spotkań (obecnie oprócz rodziny może przebywać 5 osób). Te osoby, które przejdą szczepienia – nie będą uwzględniane w ramach limitu.

Jeżeli szczepionka będzie dostępna, szczepienia mogą rozpocząć się już w styczniu. Sam proces jednak będzie procesem wielomiesięcznym.

W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia, następnie pracownicy domów pomocy społecznej i pensjonariusze, osoby powyżej 60. roku życia, policja i służby mundurowe. W dalszej kolejności: pracownicy personelu niemedycznego (nauczyciele, pracownicy sektora krytycznego, transportu publicznego), osoby z chorobami współistniejącymi. Na ostatnim etapie – wszyscy pozostali.

W ub. tygodniu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska podpisała umowy na 45 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca. Koszt zakupów szczepionek to od 5 do 10 mld zł.