Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Mimo że nauczyciele zostali zakwalifikowani do grupy „1”, mogą liczyć na szczepienia przeciwko koronawirusowi dopiero na przełomie marca i kwietnia. Z uwagi na małą liczbę szczepionek w pierwszej kolejności będą szczepieni seniorzy. Zdaniem prezesa ZNP Sławomira Broniarza bez szczepień pedagogów nie ma mowy o powrocie do nauki stacjonarnej pozostałych roczników (dziś do szkół wracają uczniowie klas I–III).
–Naczelna Izba Aptekarska otrzymała ponad tysiąc zgłoszeń farmaceutów na szkolenie ze szczepień. Wykonywanie masowych szczepień przez farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów umożliwi nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.

Gazeta Wyborcza
–Pensjonariusze domów pomocy społecznej zostaną zaszczepieni zgodnie z harmonogramem mimo zmniejszenia dostaw szczepionek przeciwko koronawirusowi. Będą oni szczepieni od 18 do 22 stycznia.

Dziennik Gazeta Prawna
–Program szczepień przeciwko koronawirusowi został zaburzony wskutek zmniejszenia dostaw z firmy Pfizer. Rząd wstrzymał podawanie pierwszej dawki preparatu w grupie „0”, czyli m.in. medykom. Do tej pory nie zdecydowano o przesunięciu terminu szczepień seniorów powyżej 80. roku życia.
–Pod naciskiem środowisk pacjenckich w rządzie rozważana jest możliwość nadania priorytetu szczepień przeciw koronawirusowi osobom z chorobami współistniejącymi – na razie wpisane są one do grupy „2”. O kwalifikowaniu takich osób mógłby decydować lekarz prowadzący.