Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Koalicja Obywatelska zaprezentowała pakiet pięciu propozycji dotyczących programu szczepień, należą do nich m.in. dużo większa decentralizacja systemu szczepień, zapewnienie seniorom powyżej 70 r.ż. konkretnych terminów szczepień, proporcjonalne przyporządkowanie liczby dawek szczepionek do populacji w danej miejscowości oraz większy udział samorządów.

Gazeta Wyborcza
–Rząd zrezygnował z zakupu 6 mln szczepionek przeciw koronawirusowi od Moderny i 9 mln od Pfizera, ponieważ dostawy te miały nastąpić dopiero w IV kw. 2021 r. Obecnie rząd rozważa powrót do tamtych rozmów, wynika z rozmów prowadzonych przez premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami opozycji.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak podaje „DGP”, rząd rozważa otwarcie galerii handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, ale nie ma szans na odejście od reszty obostrzeń. Istnieją obawy, że zbyt szybkie luzowanie spowoduje nawrót epidemii. Decyzje w tej sprawie mają zapaść najpóźniej do końca tygodnia.
–Na wczorajszym spotkaniu opozycji z premierem Mateuszem Morawieckim pojawiły się postulaty dotyczące zakupu szczepionek poza solidarnościowym mechanizmem unijnym oraz włączenia pacjentów onkologicznych do grup priorytetowych.
–Do końca tygodnia powstanie unijny rejestr szczepionkowy. Firmy farmaceutyczne produkujące szczepionki na terenie UE będą musiały informować o ich eksporcie do krajów trzecich.