Małopolska przygotowuje się na trzecią falę pandemii

Wskaźniki zachorowalności w województwie małopolskim pokazują, że kolejna fala pandemii stała się faktem. Dlatego od 1 marca zostanie zwiększona się ilość łóżek covidowych w tym województwie. I tak w Szpitalu MSWiA przybędzie 39 łóżek (łącznie będzie ich 106), a w Szpitalu w Chrzanowie – 33 dodatkowe łóżka, czyli łącznie 96 łóżek.

Przybyło także pacjentów leczonych pod respiratorami. Wczoraj było ich 88 – a dziś 101. Zwiększona więc zostanie dostępność łóżek respiratorowych do 176.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita apeluje więc do mieszkańców o rozwagę i zachowaniu zasad bezpieczeństwa, szczególnioe podczas uprawiania aktywności fizycznej na zewnątrz. „Mieszkańcy oswoili się z obecnością wirusa, ale zapominają, że nierozważne zachowania powodują przyrost zakażeń. Liczby mówią same za siebie, dla przykładu 26 grudnia ubr. w Małopolsce odnotowano 169 przypadków zakażenia, 26 stycznia br. 159 przypadków, a dziś już 660” – wyliczał.

Wojewoda Kmita powiedział ISBnews, że wydaje się „w pełni realne przedłużenie umowy na funkcjonowanie szpitala tymczasowego zlokalizowanego w Kraków- Expo. Oficjalnie może on działać, w tej lokalizacji, do końca kwietnia”.

Teraz właśnie tam odbywają się szczepienia mieszkańców Krakowa.

Podobna jest sytuacja ze szpitalem covidowym uruchomionym w Krynicy, na bazie placówki podległej Ministerstwu Obrony Narodowej. Obecnie jest on na etapie gotowości, ale pacjenci nie są przyjmowani bowiem inne placówki w rejonie Nowego Sącza na bieżąco przyjmują zakażonych COVID-19.

Wojciech Żurawski, Kraków