Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Od 15 lutego do 7 marca ze względu na ograniczenie dostaw szczepionek przeciw koronawirusowi marki Pfizer rząd wstrzymał szczepienia pierwszą dawką wśród medyków. Preparat będzie przeznaczony wyłącznie do szczepień drugą dawką. Zdaniem lekarzy jest to niekonsekwentne i nieodpowiedzialne działanie.
–Rada Medyczna przy premierze pozytywnie zarekomendowała stosowanie szczepionki przeciw koronawirusowi firmy Astra Zeneca u osób do 65. roku życia, obejmie więc osoby wykluczone wcześniej ze szczepienia tym preparatem.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z pierwszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim wynika, że 5% chorujących na koronawirusa może cierpieć na jego brytyjską odmianę. Zdaniem nadzorującego badania prof. Krzysztofa Pyrcia wspomniany wariant jest w Polsce od jesieni, nadal brakuje jednak rzetelnych danych potwierdzających, że ta modyfikacja jest bardziej zaraźliwa.

Puls Biznesu
–Startup StethoMe, pracujący nad mobilnym stetoskopem, rozpoczął sprzedaż urządzenia za pośrednictwem własnego kanału online. Startup zawęził obszar zastosowania stetoskopu w użytkowaniu domowym do monitoringu astmy i chorób górnych dróg oddechowych u dzieci. Obecnie sprzedaż jest otwarta w Polsce, w najbliższych miesiącach spółka rozpocznie promowanie produktu w wybranych państwach Europy Zachodniej.
–Sieć klinik Bocian, specjalizująca się w leczeniu niepłodności i in vitro, przejęła podobny ośrodek w Rydze. Firma docelowo chce mieć placówki przynajmniej w 4–5 krajach poza Polską.