Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Do Europejskiej Agencji Leków wpłynął wniosek o zatwierdzenie szczepionki przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson. Jest ona skuteczna na południowoafrykański wariant wirusa, jako pierwsza z dostępnych wakcyn wymaga tylko jednej dawki. Agencja prawdopodobnie zatwierdzi produkt w połowie marca, od kwietnia zaczęłyby się dostawy.
–Bez rozstrzygnięcia zakończyło się spotkanie zespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego z resortem zdrowia i NFZ. Jak podaje „Rz”, rząd nie przyjął przedstawionych propozycji wskaźników minimalnego wynagrodzenia dla poszczególnych zawodów. Kolejne spotkanie zaplanowano na 26 lutego.

Dziennik Gazeta Prawna
–Do wtorku do szczepień przeciw koronawirusowi zgłosiło się 397 tys. nauczycieli, czyli ok. 60% wszystkich pedagogów. Jak podaje „DGP”, nie będzie to miało jednak wpływu na decyzję o szybszym otwarciu szkół. Zdaniem prof. Tylla Krugera z Politechniki Wrocławskiej, opracowującego modele matematyczne rozprzestrzeniania się epidemii, nie tylko nie powinno się puszczać kolejnych roczników do szkół, ale rozważyć całkowite zamknięcie placówek.

Gazeta Wyborcza
— Jak podaje „GW”, w Polsce brakuje 32,7 tys. szczepionek przeciw koronawirusowi dla osób, które otrzymały już pierwszą dawkę.
–Dyrektorzy szpitali otrzymali wiadomość z Agencji Rezerw Materiałowych, by do 7 marca nie szczepić medyków, którzy czekają na pierwszą dawkę preparatu przeciw koronawirusowi. To skutek ograniczonych dostaw szczepionek firmy Pfizer. Mimo ograniczeń w grupie „0” nie wstrzymano szczepień populacyjnych dla osób po 70. r.ż.
–Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć teleporady w przypadku dzieci do 6 r.ż. i osób powyżej 65 r.ż. Będą one możliwe w przypadku wypisania recept, zlecenia na wyroby medyczne albo wypisanie zaświadczenia. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 marca. Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego wykluczanie dzieci i osób starszych z teleporad to dyskryminacja.