Małopolska nie chce ograniczać opieki nad pacjentami nie-covidowymi

Strategia funkcjonowania opieki szpitalnej w Małopolsce zakłada utrzymanie w szpitalach pełnej obsługi pacjentów zwłaszcza tych, którzy nie mają zdiagnozowanego COVID-19.Jak powiedział ISBnews wojewoda małopolski Łukasz Kmita „celem nadrzędnym jest wykorzystanie tych szpitali jednoimiennych m.in uniwersyteckiego i MSWiA , aby w innych placówkach były możliwości przeprowadzania zaplanowanych zabiegów oraz bieżąca opieka medyczna”. To nie oznacza, że w trybie pilnym nie są prowadzone działania w szpitalach pozwalające zwiększyć ilość łóżek tzw. covidowych.

Obecnie w województwie małopolskich jest ok. 2000 tzw. łóżek covidowych z czego nieco ponad 1300 jest zajętych. Część pacjentów to chorzy z ościennych województw – szczególnie ze Śląska i Podkarpacia. Do końca tego tygodnia zostanie przygotowanych kolejnych 150 łóżek i dalszych 300 w nadchodzącym tygodniu.

Decyzją wojewody placówka w Dąbrowie Tarnowskiej zostanie przekształcona w specjalistyczny szpital dedykowany zakażonym pacjentom. Zwiększy się tam ilość łóżek z obecnych 110 do 200. Okoliczne szpitale m.in w Tarnowie, Bochni i Brzesku będą przyjmować osoby wcześniej skierowane do tej placówki.

Wojewoda małopolski jest zdania, że szpital przygotowany w Expo-Kraków na ten moment nie będzie przyjmował pacjentów ponieważ problemem o podstawowym znaczeniu jest brak personelu. Niemniej jednak wydaje się, że umowa na dzierżawę obiektu, która upływa z końcem kwietnia zostanie przedłużona o kilka tygodni. Decyzję w tej sprawie, po ocenie sytuacji epidemicznej w regionie, podejmie resort zdrowia.

Nawiązując do problemów ze znalezieniem personelu pielęgniarskiego i lekarskiego, który byłby dedykowany do szpitali przyjmujących pacjentów zakażonych COVID-19 wojewoda małopolski Łukasz Kmita nie krył pewnego poirytowania związanego z tym, że część placówek nie oddelegowała do dyspozycji służb walczących z pandemią swoich pracowników. Stosowne przeliczniki zobowiązują do tego szpitale będące w gestii samorządów, jak i prywatne. Jeśli w ciągu najbliższych dni nie będzie dobrej woli współpracy w tej sprawie wojewoda nie wyklucza wydania decyzji administracyjnych, aby problem braku personelu rozwiązać. Będą także spotkania w Okręgowej Izbie Lekarskiej nt. możliwości wykorzystania lekarzy pracujących w przychodniach i ambulatoriach.

Wojciech Żurawski, Kraków