Pierwsze ogniskowe operacje raka prostaty przeprowadzono w Piasecznie

W szpitalu św. Anny w podwarszawskim Piasecznie, należącym do Grupy EMC, po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono dwa zabiegi ogniskowego leczenia raka prostaty z wykorzystaniem Echo-Lasera pod kontrolą Micro-USG.

System Micro-USG charakteryzuje się rewolucyjną, nieosiągalną dotychczas rozdzielczością obrazu 29 MHz, wobec 9 MHz w tradycyjnych urządzeniach. Tak wysoka jakość jest porównywalna z rezonansem magnetycznym i zapewnia trzykrotną poprawę w porównaniu do standardowo wykonywanego USG.

„Przekłada się to na skuteczność wykrywania i leczenia nowotworów, gdyż umożliwia lekarzowi osiągnięcie dokładności na poziomie 70 mikronów (0,07 milimetra)” – wyjaśnia cytowany w komunikacie Mateusz Mokrzyś, specjalista urolog FEBU z Centrum Urologii Zaawansowanej piaseczyńskiej placówki.

Nowotwór gruczołu krokowego często przybiera formę rozproszoną, przez co może zostać pominięty w standardowym badaniu USG. Używając systemu Micro-USG urolog może dostrzec więcej szczegółów niewidocznych w klasycznym badaniu, dokładniej oceniając poszczególne struktury oraz architektonikę tkanki gruczołu krokowego.

Diagnostyka z wykorzystaniem Micro-USG przeznaczona jest dla pacjentów z podejrzeniem raka prostaty, w szczególności u tych, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą mieć wykonanego badania rezonansu magnetycznego prostaty. Jest także stosowana celem uzupełnienia biopsji fuzyjnej – wysokospecjalistycznej diagnostyki, będącej fuzją obrazów ultrasonografii z rezonansem magnetycznym, którą od 2019 roku stosuje piaseczyński szpital św. Anny.

„Jednak Micro-USG to pierwszy na świecie system dedykowany urologii, pozwalający na osiągnięcie najwyższej jakości obrazu w czasie rzeczywistym” – podkreśla Mateusz Mokrzyś. – „Dzięki temu możemy go wykorzystywać podczas wykonywania zabiegów leczenia ogniskowego raka prostaty, celem zwiększenia jego skuteczności i ablacji ognisk nowotworu, które mogą być niewidoczne przy wykorzystaniu tradycyjnych metod”.

I właśnie takie zabiegi, z wykorzystaniem Echo-Lasera, wykonał w lutym zespół urologów ze szpitala św. Anny w składzie: Marek Zawadzki, Mateusz Mokrzyś, Przemysław Zugaj, Damian Sujecki i Grzegorz Gacki.

Echo-Laser to kolejna przełomowa technologia, przy użyciu której, jako jedyny w Polsce, piaseczyński szpital leczy ogniskowo raka prostaty. Podczas zabiegu wprowadza się przez skórę krocza do prostaty cienkie światłowody, które poprzez termoablację laserową niszczą ognisko nowotworu w sposób mało inwazyjny. Wykorzystanie do tego zabiegu technologii Mikro-USG pozwala na precyzyjne dotarcie do ognisk nowotworu i zniszczenie ich.

Użycie Echo-Lasera w przypadku leczenia nowotworu prostaty znacząco zmniejsza ryzyko następstw leczenia radykalnego. – Zabieg jest małoinwazyjny, trwa jedyne 20-30 minut, a pacjent zazwyczaj tego samego dnia wychodzi do domu. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym oraz u pacjentów przyjmujących leki przeciwkrzepliwe – dodaje Mateusz Mokrzyś.

Rak gruczołu krokowego jest pierwszym najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym u mężczyzn w Polsce. Charakteryzuje się największą dynamiką wzrostu zachorowalności w ostatnich latach. Szacuje się, że na świecie co roku zapada na niego 1,1 miliona mężczyzn. W Polsce choroba ta dotyka ponad 16 tys. osób rocznie i stanowi niemal 20 proc. wśród nowotworów wykrywanych u mężczyzn. Ryzyko zachorowania na raka prostaty zwiększa się z wiekiem. Średni wiek rozpoznania choroby to 69 lat.

Piaseczyński szpital od kilku lat rozwija nowoczesne procedury terapeutyczne w ramach Centrum Urologii Zaawansowanej, stając się wiodącą placówką nowoczesnego leczenia chorób prostaty w Polsce. – Udało nam się zbudować świetny zespół lekarzy, którzy mają do dyspozycji najnowocześniejsze metody leczenia na świecie. Dzięki temu możemy oferować naszym pacjentom dostęp do przełomowych terapii na najwyższym poziomie – mówi Marek Zawadzki, ordynator i współtwórca Centrum Urologii Zaawansowanej Szpitala Św. Anny w Piasecznie.

Szpital św. Anny w Piasecznie w roku 2020 jako pierwszy w Polsce, udostępnił pacjentom możliwość korzystania z nowatorskich zabiegów leczenia prostaty:
ogniskowej krioterapii raka stercza (dla której alternatywą jest leczenie Echo Laserem, którym jako jedyny w Polsce piaseczyński szpital leczy ogniskowo raka prostaty), małoinwazyjnego leczenia łagodnego rozrostu stercza metodą REZUM (jako jedna z niewielu placówek na świecie i w Polsce), diagnostyki biopsji dwufuzyjnej prostaty – jako jedyna placówka w Polsce.